Yeni Chloé’nin Özgür Dünyası

14 Nisan 2018

Moda evi Chloé, Natacha Ramsay-Levi ile yeni dönemini ve Fransız kadınının geri dönüşünü, yeni ‘yetişkin dönemini’ kutluyor.

“Kariyerine Balenciaga’da kahve yaparak başlıyor ve 9 yıl içinde bir stajyerden stüdyonun yöneticiliğine kadar sıçrıyor. Nicolas Ghesquière’nin 2012’de ayrılmasından sonra, tasarımcıyla birlikte 2013’te Louis Vuitton’a geçiyor.”

Geçen yıl Natacha Ramsay-Levi’nin Chloé’ye kreatif direktör olacağı duyurulduğunda, bu moda dünyasında dönen birkaç dedikodu ve haberden çok daha heyecan vericiydi. Çünkü o çok iyi bilinen bir endüstri ismi olmasına rağmen genç bir isimdi ve daha önce hiç bu işi yapmamıştı. Ve Fransız moda evlerinin başındaki diğer kadınlar Clare Waight Keller, Phoebe Philo, Stella McCartney ve Hannah MacGibbon gibi İngiliz değil, Fransız’dı.

38 yaşındaki tasarımcının Fransız olması aslında moda evi için önemliydi. Çünkü karakteristik bir özellik olarak sorgulayıcı yapıya sahip bir Fransız, çalıştığı moda evi çoktandır bir kod oluşturmuş ve bariz bir tarihin ışığında olsa da, markanın bulunduğu konumu sorgulaması gerektiğini biliyordu.

Ramsay-Levi’nin adı, eğer bir moda endüstrisi bilirkişisi değilseniz, hatırınızda olmayabilir ama CV’si profesyonelliğinin altını çiziyor. Kariyerine Balenciaga’da kahve yaparak başlıyor ve 9 yıl içinde bir stajyerden stüdyonun yöneticiliğine kadar sıçrıyor. Nicolas Ghesquière’nin 2012’de ayrılmasından sonra, tasarımcıyla birlikte 2013’te Louis Vuitton’a geçiyor ve hazır giyimin başına geliyor ve Ghesquière ile stüdyosu arasındaki kilit kişi oluyor.

Şimdi Chloé’de hazır giyimden, markanın satışının büyük bir çoğunluğunu oluşturan ayakkabılara ve çantalara kadar her şeyi gözetiyor, en önemlisi de markanın tasarım ekibine kontrollü risk almak üzere mutlak destek veriyor. Sadece tek bir şartı var; markanın kimliğine ve bugüne gelen mirasına zarar vermemek.

Markaya vizyonla birlikte yeni bir tavır da getiriyor Ramsay-Levi. Bu tavrın içinde saklı olan özgürlükle riskler de alıyor aslında. Tasarımcının son koleksiyonu için hem yorumlar çok iyi hem de satın almalar. Markaya çok da gürültü yapmadan, yeni bir yön ve mod belirleyen Ramsay-Levi’nin yeni Chloé kadını, kesinlikle çok daha modern ve şehirli. Herkesin üzerindeki at işlemeli ve desenli parçalar ve botlar da bunun bir göstergesi.