Yeni Dünyanın Evleri

11 Temmuz 2018

Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkma, beton ve aynı zamanda yaşanabilir 3D evleri, yakında Hollanda'nın Eindhoven kentinde inşa edilmeye başlanıyor.

"Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nin de destek verdiği "Milat Projesi" olarak anılan sitenin inşaatı sırasında normale kıyasla çok daha az çimento kullanılacak, tesisat da 3 boyutlu yazıcıyla üretilecek."

Amerika’da çölde ‘glamping’ için çadırlar 3D denenmeye başlandı –ve çalışıyor da- ancak daha önce de 3D yazıcıyla evler yapılmıştı fakat hiçbiri insanların uzun süreli yaşamasına uygun değildi. Şimdiki bu heyecan verici ve son derece yaratıcı projenin ardındaki Hollandalı ekip, yeni sistemin, inşaat sektöründe devrim niteliği taşıyacağını, başka enerji ve çevre dostu ev tasarımlarının önünü açacağını iddia ediyor.

Emlak geliştirme uzmanlarının diğer değindiği noktalar bir hayli heyecan verici. Nitekim bir çok bilirkişi, projenin Hollanda'da duvarcı sıkıntısına çözüm getirmenin yanı sıra inşaat sırasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de en aza indireceği görüşünde. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nin de destek verdiği "Milat Projesi" olarak anılan sitenin inşaatı sırasında normale kıyasla çok daha az çimento kullanılacak, tesisat da 3 boyutlu yazıcıyla üretilecek.

Kullanılan 3D yazıcıyı basitçe tarif etmemiz gerekirse; dev bir robot kola benziyor ve başlığından kremşanti kıvamında özel bir çimento püskürtüyor. Uygulama sırasında çimento, mimarın tasarımına uygun bir şekilde dökülüyor. Ve duvar oluşturmak için kat üstüne kat geçiyor, böylelikle duvar daha da sağlamlaşıyor. Ancak evlerin temeli yine geleneksel yöntemlere uygun şekilde atılacak.

İlk etapta 'üretilecek' beş ev 2019'da satışa sunulacak. Siz düşüne durun, evlerin tasarım fotoğraflarına bir hafta bile geçmeden 20 aileden başvuru gelmiş bile!