Yeni MacBook Pro beklentileri aşıyor

07 Mart 2020

16 inçlik ekranı ile yeni MacBook Pro, Apple’ın şimdiye kadarki en hızlı dizüstü bilgisayarı olma özelliği taşıyor.

Her işi yapabilen tablet bilgisayarların çağında dizüstü bilgisayarların devrinin bittiğine artık kesin gözüyle bakılıyordu: Ta ki Apple yeni nesil MacBook Pro’sunu tanıtana kadar.

16 inçlik yeni retina ekranı ile 15 inçlik ekranları rafa kaldıran yeni MacBook Pro, tasarımsal olarak serinin önceki nesillerinden çok farklı olmasa da asıl sürprizi kasasında saklıyor. 8 çekirdeğe kadar yapılandırılabilen işlemcisi ile 4 çekirdeğe sahip bir önceki nesil MacBook Pro’ya göre de 2,1 kat daha güçlü bir performans vaat ediyor. AMD Radeon Pro 5000M serisi ekran kartı ile yeni MacBook Pro, ayrıca 8 terabayta kadar olan depolama alanına sahip ve 6 hoparlörden oluşan bir ses sistemi ile birlikte geliyor.

16 inçlik yeni MacBook Pro’nun çeşitli geliştirmeler yaptığı alanlardan bir tanesi de klavyesi. Arka aydınlatması sayesinde kullanışlı olduğu kadar tasarımsal olarak da çağ atlayan klavye 1 mm hareket mesafesi sayesinde geliştirilmiş makas tipi mekanizma ile hassas, rahat ve sessiz bir yazma deneyimi sunuyor. Tuşların yerleşiminde de değişikliğe giden Apple yeni MacBook Pro’da “ESC” tuşunu da kaldırmış.


Bir önceki jenerasyona göre bataryası da geliştirilen yeni MacBook Pro tam şarj ile 11 saat kesintisiz internet bağlantısı vadediyor. Daha çok iş insanlarına hitap eden Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı özellikle tasarım ve video montaj işlerinde farkını ortaya koyuyor.

Türkiye’de iki farklı teknik seçeneği ile sunulan yeni MacBook Pro’nun 6 çekirdekli 9. nesil Intel Core i7 işlemcili 16 GB RAM’e sahip versiyonu TL 18.299 fiyat etiketi ile gelirken 8 çekirdekli 9. nesil Intel Core i9 işlemcili ve 16 GB RAM’e sahip versiyonu TL 21.499 etiketi ile satışta.