Yeni Nesil Mayalı, Punta Caliza

05 Ağustos 2018

Maya mimarisi, Estudio Macías Peredo mimarlık ofisinin tasarladığı Punta Caliza butik otelinde canlanıyor.

"Punta Caliza, Maya yapılarının daha modern ve daha geometrik bir yorumu."

Guadalajara merkezli mimarlık firması Estudio Macías Peredo, bölgenin antik Maya mimarisini Meksika‘nın Holbox adasında canlandırarak sıcak bir sığınak kurdu.

Punta Caliza Hotel, Meksika Körfezi'nin zümrüt rengi sularının dibinde, sahibi Muñoz ailesi tarafından özenle seçilmiş bir arsa üzerinde yer almakta. Araba gürültüsünden uzak adaya sadece feribotla ulaşılabiliyor. Bölgenin ziyaretçiler için ana cazibesi, yaz aylarında balina köpekbalıkları ile yüzmek için nadir fırsatlardan birisini sunmasından gelmekte.


2012 yılında adayı ziyaret eden Munoz ailesi, Tabasco'dan ve bozulmamış doğasından büyülenerek burada eşsiz bir otel açmaya karar vermişler. Kısa bir süre sonra arsa üzerinde kök salmış palmiye ağaçları ve toprağı değerlendirmek için yerel toplulukla birlikte çalışmışlar. Suya sadece 100 metre mesafede üçgen biçimli bir arsa edinen aile hayallerini hayata geçirmek için Estudio Macías Peredo mimarlık ofisi ile birlikte çalıştı.

12 odalı butik otel, Yucatán Yarımadası’ndaki Maya mimarisinden izler taşıyor. Punta Caliza'nın tasarımı, Maya yapılarının daha modern ve daha geometrik bir yorumu. Her odayı kanallarla bağlayan özel bir havuz bulunmakta, bu sayede suya otelin her yerinden ulaşılabilmekte. Tüm çatılarda adadaki otantik Maya mimarisinde karşılaşılan saz kullanılmış. Chukum kaplı yapı, ailenin ağaç çiftliğinden elde edilen kırmızı sedir kullanılarak tamamlanmış. Claudia'nın babası, bu sedir fidanlarını kardeşi Cuauhtémoc doğduğunda dikmiş. Şimdi yirmi altı yıl sonra Cuauhtémoc, oteli Claudia ile birlikte yönetiyor ve bu ağaçlar ahşap binaları inşa etmek için kullanılıyor.

Punta Caliza, içinde bulunduğumuz 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali'nde Meksika’yı temsil etti ve Chicago'daki IIT College of Architecture’dan Mies Crown Hall Americas ödülünü kazandı.