Yeni Veya Aksansız Celine

14 Ekim 2018

Yeni Celine, herkesi aklında deli sorular ile baş başa bıraktı… Eski Celine’i neden bu kadar çok önemsiyoruz? Hedi Slimane, markaya ne yaptı? Ve biz ne bekliyorduk?

"Her şeye rağmen, sadece kendin olmalısın. İşte bu tek cümle Slimane’nin bu işe bakış açısını tamamen özetliyor."

Celine’nin ilkbahar 2019 defilesi adeta Hedi Slimane’in Saint Laurent’de kaldığı yerden devam etti. Dar siyah takım elbiseler, bebek yüzlü asi kadınlar ve elbiseleri, eski tasarımcı Phoebe Philo'nun çalışan kadın için çizdiği renkli ve elegan çizgisinden çok uzak.

Fotoğraflar: Anne-Christine Poujoulat/AFP

“Öncüllerimizin çalışmalarını taklit etmek için bir moda evine girmiyoruz.” dedi Slimane, geçen hafta Le Figaro’ya Celine içerisindeki ilk röpörtajını verirken. “Her şeye rağmen, sadece kendin olmalısın.” İşte bu tek cümle Slimane’nin bu işe bakış açısını tamamen özetliyor.

Defilede boy gösteren temalar ve stiller kesinlikle tanıdık -retro, waifish young, rock 'n' roll ve disko-. Fakat Hedi Slimane tasarımlarını anlamanın yolu onu bu terimlerle gözden geçirmekten çok detaylara bakmaktan geçiyor, Slimane her marka için farkı tarzdan çok detayda ortaya koyuyor.

Peki bu Celine sevdalıları için yeterli mi? Belki de esas soru bu. Özellikle gençler, şık görünümü istiyorlar, fakat aynı zamanda tarzın arkasında duran fikirler olmasını da –ve hatta biraz politik olmasını- istiyorlar. İşte belki de bu, Slimane'nin eksik kaldığı nokta.

Hedi Slimane’nin Celine’den aksanı atarak ne yapmaya çalıştığı ise defile ile tamamen anlaşılır ve haklı bir hal aldı, çünkü karşılaştığımız kesinlikle Fransız aksanlı bir Celine değildi.

Yeni koleksiyonun en mutlu edebileceği kitleler ise, sanırız erkek giyiminde Hedi Slimane tarzını sevenler ve couture’da rock chic dokunuşunu seven kadınlar olacak. Güçlü, bağımsız ve sofistike iş kadını tarzı ise şimdilik Celine’in yakın geçmişinde kalmış gibi gözüküyor.