Yeni Yüzüyle Yerebatan Sarnıcı

29 Temmuz 2022

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu tamamlanarak ziyarete yeniden açıldı.

İstanbul’un tarihi yarımadasında konumu ile öne çıkan Yerebatan Sarnıcı, günümüze ulaşabilen erken dönem mimarlık örneklerinden biri olarak dünyanın önemli kültür mirasları arasında yerini alıyor. 


Restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ziyaretçileriyle buluşan sarnıç, özenli çalışmalar sonucu tamamen yenilenerek kapılarını açtı.
Suların içinden çıkan heykeller ve ışıklı mekanla uyumlu sanat eserlerinin yer aldığı “Daha Derine” sergisiyle ziyaretçilerini ağırlayan Yerebatan Sarnıcı, haftanın her günü 9.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından inşa ettirilen sarnıç, suyun içinden yükselen sayısız mermer sütunlarıyla halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak da biliniyor. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika da bulunduğundan dolayı “Bazilika Sarnıcı” olarak da anılıyor.
Uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplayan dev sarnıç, toplam 9 bin 800 metrekare alana,  9 metre yüksekliğinde 336 sütuna ve yaklaşık 100 bin ton su depolama kapasitesine sahip.