Yeniden Çocuk Olmak

17 Ocak 2022

Tasarımcı Yinka Ilori, İskoçya’nın ilk tasarım müzesi V&A Dundee için, yetişkinlerin ve çocukların mekana yaklaşımları arasındaki farkı inceleyen, “Listening to Joy” adlı labirent benzeri renkli bir enstalasyon yarattı.

Her yaştan ziyaretçiye açık olan “Listening to Joy”, parlak grafiklerle şekillendirilmiş kıvrımlı ağ duvarlardan oluşan, labirenti andıran interaktif bir oyun alanı. ​​Geleneksel bir labirentin aksine, iç içe geçmiş paneller açılıp kapanabilen fermuarlarla kaplı ve böylece ziyaretçiler bir çıkmazda sıkışıp kalmak yerine alanı yeniden yapılandırabilme şansına sahip. Fermuarlı duvarlar, V&A Dundee'nin "yetişkinlerin ve çocukların aynı alanı deneyimlerken oluşturdukları genellikle çelişkili uzamsal kalıplar" olarak tanımladığı durumu yansıtmayı amaçlıyor.


​​Ilori “Listening to Joy”’u, oyunu onurlandırmanın bir yolu olarak tasarladı; bu ise çocuklar için oldukça içgüdüsel bir durumken, yetişkinler için daha az içgüdüsel olan bir davranış. Çocuklar akıcı ve mantıksız olma eğilimi gösterirken, yetişkinlerin zımni sınırları izleyerek daha kontrollü ve doğrusal bir yaklaşım benimsediği gözlemleniyor.Ilori kendi sözleriyle, "Neşeyi dinlemek, oyunun bir kutlamasıdır, hayattan zevk almak ve aynı zamanda problem çözme becerilerimizi geliştirmek için gerekli bir deneyimdir" diyerek enstalasyonu tanımladı.


Listening to Joy, 24 Nisan 2022'ye kadar V&A Dundee'de ziyaretçilere açık olacak.