Yeraltında Yaşama İmkanı Sunan Sıra Dışı Evler

17 Ocak 2022

Dış dünyadan soyutlanmayı başaran, tasarımıyla kendine hayran bırakan kısmen gizlenmiş, yarı gömülü sıra dışı evleri listeledik.


House on the Cliff, Spain (GilBartolomé Architects)

GillBartolome Architects’in tasarımı, son derece etkileyici bir görünüme sahip olan House on the Cliff, mimarisiyle ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin eserlerini andırıyor. Dalga görünümlü çinko kaplı çatısıyla Granada’da bir uçurumun üzerine oyulmuş olan iki katlı evin büyük çoğunluğu, zemin sıcaklığından faydalanmak ve sabit kalabilmek amacıyla yeraltına yerleştirildi.


NCaved, Greece (Mold Architects)

Kuvvetli rüzgarlardan korunurken manzaradan da en iyi şekilde yararlanmayı amaçlayarak tasarlanan ev, Serifos adasında denize bakan kayalık bir yamaca yerleştirilmiş durumda. Mold Architects’in inşa ettiği bu karma bina, yaşam alanlarını tamamen yerin altına konumlayan, çatısına korunaklı avlular ve teraslar yerleştirerek doğal ışıktan faydalanması hedefleyen sıradışı bir tasarım.


House in Monsaraz, Portugal (Aires Mateus)

Aires Mateus’un tasarladığı Monsaraz'daki yeraltı evi, yamaçtan yükselen kısmıyla beton bir eğriyi andırırken büyük bir kısmını da yerin altında dünyadan soyutlamayı başarıyor. Dairesel teraslarla şekillenen çatı yapısı, içeriye ışığın kolayca süzmesine yardımcı olmakta.


House in the Landscape, Russia (Niko Architect)

Oldukça estetik bir görünüme sahip olan House in the Landscape, Moskova yakınlarında, bu evi gömebilmek için oluşturulan yapay bir tepe içerisinde konumlanıyor. Çim, kubbeli şekiller ve beyaz duvarla kaplı çatısıyla bir oyun alanına benzeyen yapının kuzey tarafı gölete bakan cam bir avluyla çevrili.


Outhouse, UK (Loyn & Co)

Dean Ormanı’nda bir “toprak barınağı” olarak tanımlanan Outhouse, bitki ve toprakla kaplı çatısı ve ferah avlusuyla hem ev hem de stüdyo olarak kullanılan, etkileyici yeraltı evlerinden bir tanesi.