Yeryüzündeki Mars: Atacama Çölü

24 Nisan 2017

Dünya dışı bir deneyim için rotamızı Güney Amerika’nın en kurak çölüne çeviriyoruz.

“Pek çok uzay filmi ve dizisinde gördüğümüz Mars sahneleri (Space Odyssey: Voyage to Planets gibi) aslında bir stüdyoda değil, Atacama’da çekiliyor.”

Seyahat destinasyonu dendiğinde akla ilk gelen beyaz kumlar ve turkuaz bir denizdir. Atacama Çölü bu algının çok dışında bir yer. Dünya'nın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölü, NASA’nın uzaya göndereceği robotları test ettiği muazzam büyüklükte bir dünya.  

Yapılan araştırmalara göre Atacama Çölü’nün büyük bir kısmı 1570-1971 yılları arasında hiç yağmur görmemiş. Bu kuraklığın en büyük sebebi çölün bölgedeki bütün nemi çeken iki sıradağ arasında yer alıyor oluşu (And Dağları ve Şili Kıyı Şeridi). Atacama Çölü aynı zamanda tarihin en eski mumyalarının keşfedildiği yer. Burada bulunan mumyalar M.Ö. 7020’ye ait, yani Mısır’daki mumyalardan yaklaşık 4000 yıl daha eski.

Atacama Çölü yeryüzünün en ölü bölgesi olarak görülse de, aslında dünyanın en büyük sodyum nitrat rezervlerini bünyesinde barındırıyor. Bu bölgedeki toprağın en ilginç yanı ise Mars’ta bulunan toprağa çok benziyor oluşu. NASA kırmızı gezegene düzenlediği seferleri ilk burada test ediyor, kurulması öngörülen Mars kolonileri önce burada kuruluyor. Pek çok uzay filmi ve dizisinde gördüğümüz Mars sahneleri (Space Odyssey: Voyage to Planets gibi) aslında bir stüdyoda değil, Atacama’da çekiliyor. Çöl gecelerindeki mutlak karanlık, eşi benzeri olmayan bir galaksi manzarası sunuyor. Bu sebepten yeryüzünün en büyük teleskobu ALMA Atacama Çölü’nde yer alıyor.


Farklı bir seyahat deneyimlemek istiyorsanız ya da sadece Mars’ın nasıl bir gezegen olduğunu merak ediyorsanız rotanızı Şili’nin muhteşem çölüne çevirmenizi öneriyoruz.