Yeşili yaşam alanınıza taşıyın

22 Şubat 2020

Nedendir bilinmez ama evinizde bulunan bitkiler insana huzur ve mutluluk verir. Saksılarda büyüyen bu çiçeklerin anlamları ise bazen güzelliklerinin önüne geçebilir.


Şehir yaşamı insanı doğadan uzaklaştırıyor olabilir ama evinizin belirli yerlerine yerleştireceğiniz iç mekân bitkileri dekoratif olmasının yanında size iç huzur sağlar ve doğa ile olan ilişkinizde köprü görevi görür. Ancak iş yaşam alanınız için bitki seçmeye gelince seçeneklerin çokluğu sizi bir kaosa sürükleyebilir. İşte tam o anda bitkilerin anlamları ve doğadaki görevleri doğru bitkiyi seçmenizde size rehberlik sağlayabilir.

Paşa kılıcı: Kaynanadili ve tavşankulağı olarak da bilinen bu bitki evde bakımı en rahat olan bitkilerin başında gelir. Çeşitli boylarda, sarı ve yeşil renklerde bulabileceğiniz bu bitki hem çok fazla su istemez hem de her türlü ışıkta büyümeyi başarır. Ancak bu bitkinin kolay bakımı sizi sakın yanıltmasın: Paşa kılıcının gündüzleri havadaki toksinleri topladığı ve geceleri bu toksinleri temiz oksijene çevirdiği bilinmektedir. Bu nedenle bu bitki yatak odanız için iyi bir seçim olabilir.

Aloe vera: Aloe bitkisinin popülerliği son yıllarda oldukça arttı. Ev yapımı güzellik ve hatta yanık kremlerin bir numaraları içeriği olan bu bitki evde kolayca yetişebilmekte. Küçük bir parça aloe bitkisinden bir saksı üretmek sadece birkaç ayınızı alıyor. Ancak bu yararlı bitki aynı zamanda birçok kültürde iyi şans getirdiği için kendisine ayrı bir yer bulmayı da başarıyor. Örneğin Güney Afrika’da insanlar iyi şans için aloe bitkisini evlerinin giriş kapısının üstüne asarlar.

Aşk merdiveni: Eğrelti otu diye de bilinen aşk merdiveni evinde biti yetiştirmeye yeni başlayanlar için zorlu bir tercih olabilir. Sık sık sulanmak isteyen bu bitki çok çabuk kuruyup solabilmektedir. Ancak havadaki toksinleri temizlemesinin yanı sıra aşk merdiveni, insanların ruh halini de pozitif olarak etkiler.

Kauçuk bitkisi: Tek isteği biraz su yeterince ışık ve güzel bir saksı olan kauçuk bitkisi özellikle evinde az zaman geçirebilen kişilerin ilk tercihi arasında yer alır. Bakımı bu kadar kolay olan bitkinin birçok evde bulunmasının asıl sebebi ise anlamı. Birçok kültürde kauçuk varlık ve zenginliği temsil eder. İnanca göre kauçuk bitkisinin yaşadığı bir evde maddi olarak her şey yolunda gider.

Zambak: Az ışık ve bolca su isteyen beyaz zambaklar evinize güzellik getirdiği kadar huzur da getiren bitkilerden. Sağlığı ve tedaviyi simgeleyen bu bitki genellikle en çok hediye edilen ev bitkilerindendir. Bu bitkiyi siz de evinize huzur ev sağlık getirmesi için yerleştirebilirsiniz.