Yugoslavya MoMA’ya Konuk Olursa

29 Temmuz 2018

Moma’nın son sergisi Yugoslavya mimarisi üzerinden kapitalist ve sosyalist yönetimlerin şehirlerde bıraktığı izlerin peşine düşüyor.

"Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia 1948-1980 sergisi, mimarlığın yanı sıra kentleşmenin, teknolojinin ve Yugoslavya'daki günlük yaşamın keşfi."

MoMA, Amerika'da kendi türünün ilk sergisi olan, ‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980’ ile Yugoslavya’nın eski dönem ve yeni dönem mimarileri üzerinden kapitalist Batı ve sosyalist Doğu ikilemini araştırıyor.


Savaş sonrası dönemde gelişen tasarım yaklaşımını yansıtan eski cumhuriyet dönemi mimarisi ve Avrupa mimarisi ile uyumlu olan iki farklı mimari tarz Yugoslavya’da iç içe geçmekte. Eski Yugoslavya'nın somut bir manzarasını sunan bu yapıtlar, eski sosyalist bir ülkenin ayırt edici mimarisi ve şehir planlaması MoMA'nın sergisine konu oluyor. ‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980’ sergisi, mimarlığın yanı sıra kentleşmenin, teknolojinin ve Yugoslavya'daki günlük yaşamın keşfi. Sergi, çizimlerden model binalara, fotoğraflardan ve belgesel film çekimlerine 400'den fazla eserle, eski cumhuriyetin mimarisinin zamanın radikal politikalarının bir tezahürü olduğunu göstermeye hazırlanıyor.


‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980’ sergisini, 13 Ocak 2019’a kadar MoMA’da görme şansınız var.