Yunan Adaları’nda Sanat

23 Temmuz 2017

Hangi adada ne etkinlik var? Görülmeye değer beş ada ve heyecan verici sanat etkinlikleri.

"Koleksiyoner Dakis Joannou’nun Hydra’da DESTE Foundation’ı kurarak öncülük ettiği çağdaş sanat projeleri, Ege’nin neredeyse bütün takımadalarına yayılarak tatil rotamızı Yunanistan’a çevirme nedenlerini çoğalttı."

Yazın sonlarına doğru Yunan Adaları’na yolunuz düşecekse eğer, sanatla iç içe bir tatil sizi bekliyor demektir. Kıbrıslı koleksiyoner Dakis Joannou’nun Hydra’da DESTE Foundation’ı kurarak öncülük ettiği çağdaş sanat projeleri, Ege’nin neredeyse bütün takımadalarına yayılarak tatil rotamızı Yunanistan’a çevirme nedenlerini çoğalttı. Birçoğu Eylül’e kadar devam edecek olan uluslararası sergi ve galerileri meraklıları için derledik.

ANTIPAROS VE PAROS

Paros’un civarındaki Syros’tan kalkan feribotla bir saatte varabileceğiniz, Pound’dan ise beş dakikalık bir tekne yolculuğu kadar uzaklıkta olan Antiparos, Tom Hanks’in sakinlerinden olduğu küçük ve sakin bir ada. Eva Presenhuber’in 2014’te açtığı Kastro, şu ana kadar Joe Bradley, Oscar Tuazon ve Sam Falls gibi sanatçıların işlerini ağırladı. Bu yıl ise galeri, Amerikalı artist Wyatt Kahn’ın farklı mecralardaki beş işini izleyicilerine sunuyor.

Paros’un liman şehri Parikia’da bulunan Arkeoloji Müzesi’ndeyse Apostolis Zolotakis’in kürate ettiği “Orange Water 3” isimli çağdaş sanat sergisi yer alıyor. Yunan ve Hollandalı sanatçılar Ad Arma, Αngelika Vaxevanidou, Katerina Kaloudi, Eugenia Coumantaros, Jan Mulder, Gert van Oortmerssen, Apostolos Fanakidis ve Dimitra Chanioti’nin işleri 21 Ekim’e kadar görülebilir.

Joe Bradley, "Sculpture for Billy Hand", 2016 NEOKASTRO, ANTIPAROS


MYKONOS

2015 yılında DESTE’nin Hydra platformunu koordine eden Marina Vranopoulou, Dio Horia’yı kurarak Mykonos’a yeni bir galeri alanı kazandırdı. Delos harabelerinin yakınında bulunan mekan, Temmuz sonundan itibaren Aurel Schmidt’in çizimlerini, David Adamo ve Margarita Myrogianni’nin sergisini, Jannis Varelas ve Stamatia Dimitrakopoulos’un kürate ettiği “Building Your Own House” adlı grup sergisine sahne olacak. Program, 22 Ağustos’a kadar devam edecek.

DIO HORIA


SAMOS

Türkiye kıyıları boyunca uzanan Samos Adası’ndaki “Art Space Pythagorion”, Katerina Gregos’un kürate ettiği ve sevgi temasının politikaya nüfuz ettiği 1967 yılını yansıtan “Summer of Love” sergisiyle Mikhail Karikis, Marko Mäetamm, Marge Monko ve Uriel Orlow gibi sanatçıların yeni işlerine ev sahipliği yapıyor. Münih merkezli Schwarz Foundation’ın Pythagoreio Limanı’nda bulunan eski bir oteli dönüştürerek 2012 yılında kurduğu galeri, Harun Farocki’nin videolarını sergilediği “Between Eye and Hand” sergisiyle açılışını yapmıştı.    

Nevin Aladağ, "Beeline", 2014 ART SPACE PYTHAGORION, SAMOS


HYDRA

Henry Miller’ın “The Colossus of Maroussi” adlı seyahat günlüğü ile ölümsüzleşen Hydra Adası, Leonard Cohen ve Brice Marden gibi büyük sanatçılarla özdeşleşerek 1950’lerden beri kültürel bir değer haline geldi. Özellikle 1996 yılından beri adada sanatsal gösteriler organize eden koleksiyoner Pauline Karpidas, bu yaz Hydra Workshop’ı düzenleyerek Amerikalı sanatçı Jamian Juliano-Villani’nin altı resmini sergiliyor. Eğer dolambaçlı taş sokaklardan geçerek tepelere ilerleyecek olursanız, her yaz Dimitris Antonitsis’in küratörlüğündeki Hydra School Project isimli uluslararası grup sergisini Eylül sonuna kadar ziyaret edebilirsiniz.

Frank Benson, Hydra Workshop, 2011 HYDRA


NISYROS

Türkiye yakınlarındaki Dodecanese Takımadası’nda bulunan ve jeolojik açıdan olağanüstü bir yapıya sahip olan volkanik ada Nisyros, Greg Haji Ioannides’in yürüttüğü Sterna Art Project’i ağırlıyor. Bu yıl “Paradoksal Olarak Paradoks” teması ile ilerleyen proje, dünya çapındaki sanatçıların büyüleyici adaya yaptığı müdahaleleri kapsıyor. Doğal olanın yapay bir şekilde değiştirilmesi üzerine kurulan sergi, 30 Temmuz ve 25 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.  

Sterna Art Project, 2016