Yurtta Barış, Dünyada Barış

20 Şubat 2019

Kelime anlamı “Barış” olan AMAN grubu 21 farklı ülkedeki 33 oteline cilt bakım ürünleri ekliyor.

İnsanın vücudunun insanın kendi evi olduğu önermesine kimse karşı çıkmaz sanırım. İnsanın kendi evinde barışı yakalayınca dışarıya da barış getireceği çıkarımıyla söze devam edilebilir. Veya kendi içinde iyi hisseden insanların dışarıda da iyi olacağıyla. Başlamadan dürüstçe söylemem gerek. Konuyu söylemek istediğime getirirken şu an hakkında yazdığım ürünlerin gümrükte olduğu için elime ulaşmadığını belirtmeliyim (ama bu çok da önemli değil aslında, nedenini birazdan açıklayacağım). Yani aslına bakarsanız elime sürmediğim kremler ve henüz denemediğim 30 bakım ürünü hakkında yazıyorum. İki önemli nokta var; zaten bir erkek bir kozmetik ürününün sonucunu ne kadar anlayabilir?(hiçbir zaman kadınların ustalığına yaklaşamayacağımız kabul edelim). İkinci olarak da böyle bir sonuç anlaşılır olsa bile kısacık bir zamanda etkisini gösterebilir mi? Gösterirse de bu ne kadar doğaldır ve o noktada doğallıktan ve “barış”tan bahsedebilir miyiz?

AMAN Sanskritçede barış demek. AMAN otel grubu 1988’den beri 21 farklı ülkedeki 33 otel, resort ve rezidansında müşterilerini en özel şekilde hissettirmek için çalışıyor. AMAN’ı duymamış olanlar, ve duyup da anlatmayı bırakamayanlar çok. Markanın çok önemsediği mahremiyet grubun yaptığı iletişime de yansıyor. Grubun ilk göz ağrısı olan  Puket’deki Amanpuri’yi deneyimleyen bir müşteri ile konuştuğumuzda “oradan eve bir şeyler götürebilmek güzel olurdu” diyor. Belki de AMAN cilt bakımı ürünleri bunun için en güzel araçtır. AMAN’ın 30. yılında AMAN lokasyonlarından toplanan ürünler ile geliştirilen 30 cilt bakımı ürününün lansmanından bahsediyoruz. Mimar Kengo Kuma Japon porselenlerini hayal ederek bu ürünlerin şişesini tasarlarken grubun CEO’su Vladislav Doronin şöyle söylüyor: “AMAN her zaman misafirlerine bütüncül bir spa deneyimi yaşattı. Spa ve bakım konusunda öncü olarak bu cilt bakımı ürünlerinin yaratılması gelişimimizin doğal bir basamağıydı”.


Sorgulayabilirsiniz, evet AMAN hakkında çok güzel tanıklıklar var, ama bu ürünleri bilmiyoruz. Güvenmek? Ve denemeye açık olmak? Hani güvendiğiniz bir arkadaşınızla yola çıkmak gibi, her zaman nereye gideceğinizi bilemezsiniz ama beraberliğiniz size güven verir. Ve beklemediğiniz bir deneyimle karşılaşsanız bile mutlaka yaşayacağınız bazı duygular vardır. Diğer yandan teslimiyet ve güven Barış’ı sağlamak için gereken en temel öğelerden değil midir?

Can Remzi Ergen