Yves Béhar’dan su altı araştırma merkezi Proteus

27 Temmuz 2020

İsviçreli tasarımcı Yves Behar, Fransız okyanus koruma uzmanı Fabien Cousteau'nun su altı araştırma istasyonu için yarattığı Proteus’u tanıttı.

İsviçreli tasarımcı Yves Béhar, Fransız okyanus koruma uzmanı Fabien Cousteau'nun sualtı araştırma istasyonu için yarattığı Proteus’u tanıttı. Béhar, Fabien Cousteau Okyanus Öğrenme Merkezi için Proteus isimli bir istasyon tasarladı. İstasyonda, bilim insanlarının Karayipler'deki Curaçao adası yakınlarında deniz altında 18 metrede kendi yiyeceklerini yetiştirmelerini sağlayacak bir sera da olacak.


12 kişiye kadar kapasitesi olan Proteus, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi, bilim insanlarının iş birliği yapmasına ve alışılmadık bir ortamda yeni keşifler yapmasına izin verecek.


Béhar, "Araştırma istasyonu, yeni deniz yaşamı türlerinin keşfedilmesini sağlayacak, iklim değişikliğinin okyanusu nasıl etkilediğini daha iyi anlayacak ve yeşil enerji, su ürünleri yetiştiriciliği ve robotik keşif için gelişmiş teknolojilerin test edilmesine izin verecek," diye belirtti. Sualtında sadece dalış yapmaktan ziyade basınçlı bir ortamda yaşamak, bilim insanlarının suda çok daha fazla zaman geçirmelerine ve görevlerinin sonunda dekomprese etmelerini sağlayacak.


Béhar, Proteus’a bilim kurgunun geleneksel olarak su altı yaşamını hayal etme biçimine uygun olarak retrofuturist bir tasarım yaklaşımı uyguladı.

Cousteau ailesinin okyanus koruma hedeflerine uygun olarak, Proteus yenilenebilir enerji ile çalışacak. Merkez, yüzeydeki ılık su ile derin okyanustan gelen soğuk su arasındaki sıcaklık farkını kullanarak elektrik üreten bir süreç olan rüzgar, güneş ve Okyanus Termal Enerji Dönüşümü (OTEC) sürecinden faydalanacak.