Zaha Hadid Architects ahşaptan stadyum inşa ediyor

14 Ocak 2020

Planmasından üç yıl sonra geçtiğimiz senenin sonunda izin verilen Zaha Hadid Architects Mimarlık Ofisi’nin yeni projesi İngiliz Forest Green Rovers Futbol Kulübü için tasarladıkları tamamıyla ahşaptan oluşan bir stadyum.


2016 yılında Zaha Hadid Architects, bir futbol stadyumunun tamamen ahşaptan yapılması üzerine planlarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde, planın ilk ilan edilmesinden üç yıl sonra, proje planlama izni aldı. İngiltere’nin Gloucestershire kentinde inşa edilecek olan arena, 'eko-park' yapısının merkezini oluşturacak. Site, İngiliz futbol kulübü Forest Green Rovers’ın yeni evi olmasının yanı sıra, yerel topluluk için yeni tesisler sunacak.


A rendering of the pitch of the stadium

© Zaha Hadid Architects

Teklif ayrıca bir doğa rezervinin ve potansiyel bir toplu taşıma merkezinin geliştirilmesini de içeriyor. Düşük karbonlu inşaat yöntemleri ve operasyonel süreçleriyle Zaha Hadid Architects Mimarlık Ofisi’nin tasarımı, yapı malzemesi olarak, oldukça dayanıklı, güvenli ve geri dönüştürülebilir lamine ahşap ahşaptan yapılmış dünyanın ilk futbol stadyumu olacak.


A rendering of the entrance of the stadium

© Zaha Hadid Architects

Ekibin topluluğu ve taraftarları merkeze alan staduyumda, izleyiciler sahaya beş metre kadar yakın olacak. Stadyumun tasarımı, kulübün gelecekteki büyümesini, ilerideki 5.000 koltuk eklenmesi hedefi ile birleştirirken, seyircileri içine alan kubbe tasarımı maç günü atmosferini en üst düzeye çıkaracak. Ayrıca arena, sürdürülebilir mimarinin dinamik ve güzel olabileceğini ispatlayarak karbon nötr olmayı hedefliyor.