Zaha Hadid Architects imzalı Leeza Soho Pekin’de kapılarını açtı

30 Kasım 2019

Pekin’de yer alan dünyanın en yüksek atriyumuna sahip gökdeleni kullanıma açıldı.

Zaha Hadid tarafından ölümünden önce tasarlanan ve geçtiğimiz günlerde inşaatı biten Çin’in başkenti Pekin’deki Leeza Soho binası 195 metrelik atriyumu ile dünyanın en yüksek atriyumu unvanını Burj Al Arab’ın elinden aldı.


Zaha Hadid Architects tarafından Soho China adına tasarlanan dört binadan birisi olan Leeza Soho Pekin’inde iş dünyasının kalbinin attığı Fengtai’de yer alıyor. İçerisinde ofis binaları ve mağazaların bulunduğu 45 katlı gökdelen 172.800 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiş ve araziyi çapraz kesen yeni bir yeraltı metro tünelinin üzerinde yükseliyor. Gökdelen iki farklı bölüme ayrılan tek bir yapıdan oluşacak şekilde tasarlanmış. Binanın katları göğe doğru yükselirken 45 derece açıyla bükülerek hem atriyumun oluşmasına olanak sağlıyor hem de dinamik yapısı sebebiyle doğal ışığın her kattan içeri dolmasına yardımcı oluyor. Bu kavis sayesinde de hem bina çalışanları hem de ziyaretçiler, her kattan muhteşem Pekin manzarasının keyfini çıkartabiliyorlar.


Binanın giriş katı çalışanlar ve ziyaretçiler için bir ortak alan olarak düşünülmüş. Köprüler ile birbirine bağlanan katlar da gökdelene bir bütünlük sağlamış. Binayı bir perde gibi çevreleyen cam yapılar da Pekin’in değişken havasına karşı gökdelenin havalandırmasına yardımcı olmak adına birkaç farklı katmandan oluşuyor. Yeşil bina mantığı ile inşa edilen Leeza Soho’nun çatısında ise bir bahçe bulunuyor.

Sürdürülebilirliğin ön planda olduğu gökdelende ayrıca bisikletler için 2,680 adet park alanı ve elektrikli arabalar için şarj üniteleri bulunuyor.