Zaha Hadid Architects'in Lefkoşa’daki İlk Projesi: Çok Katmanlı Şehir Meydanı

28 Aralık 2021

Zaha Hadid Architects (ZHA), Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa için Eleftheria Meydanı adlı yeni bir kentsel ve sosyal merkez tasarladı.

Projenin temel amacı, ikiye bölünmüş durumda olan bu şehrin yeniden birleşmesi için bir katalizör olmak ve daha da büyük bir kentsel dönüşüm planının ilk aşamasını tamamlamak.

Aslen Orta Çağ’da inşa edilen ve daha sonra 16. yüzyılda Venedikliler tarafından yeniden inşa edilen Venedik Surları, eski şehri yakın tarihte inşa edilen modern semtlerden keskin bir şekilde ayırıyor. Bu surlar boyunca uzanan ve merkezin yakınında bulunan Eleftheria Meydanı ise, antik hendeğe bitişik bir şekilde konumlandırılmış. Bu konumu sayesinde de proje, ikiye bölünmüş olan şehrin kutuplarını birbirine yaklaştırmak amacı ile şehir sakinlerine ortak kamusal alan sunuyor. ZHA, projenin başkentin yeniden birleşmesinin bir parçası olabileceğine inanıyor.
Peyzaj mimarisi, antik hendek tabanı ile çevredeki sokaklar arasındaki yükseklik farkını düzenlemeye yardımcı olan birçok kavisli beton köprü ve erişim yolları da içeriyor. Bu düzensiz geometrik şekiller, çeşitli alanların karakterini oluşturmaya yardımcı olurken, aynı zamanda üst ve alt katmanlarda gerçekleşen etkinlikler arasında uyumlu bir dinamik yaratıyor.


Şu anda şehrin en büyük kentsel alanı olan Eleftheria Meydanı, çeşitli festivallere ve halka açık etkinliklere ev sahipliği yapacak.