Zaha Hadid Architects’ten yeni bir kültür merkezi

26 Şubat 2021

Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan devasa ve yeni bir kültür merkezi, şu anda Macau yakınlarında yapım aşamasında. Göz kamaştırıcı yapı bin 200 koltuklu bir tiyatro, bilim merkezi ve sanat müzesine ev sahipliği yapacak.

Resmi olarak Zhuhai Jinwan Civic Art Center olarak bilinen yapı, yukarıdan X şeklinde bir görünüm veren delikli çelik bir çatıya sahip. Şehrin yeni gelişen bir bölgesinde yer alan bina, Guangzhou, Shenzhen, Makao ve Hong Kong gibi yakın şehirleri birbirine bağlayan yeni Zhuhai Airport Intercity demiryoluna doğrudan bağlanıyor olacak.


Fotoğraf: MINMUD

Merkezin mimarlarından gelen açıklamaya göre, sanat müzesi, bilim merkezi, 1.200 kişilik tiyatro ve çok amaçlı 500 kişilik salondan oluşacak olan fütüristik yapı, bölge için bir “çağdaş yaratıcılığın merkezi” olma motivasyonuyla tasarlandı. İki yaya köprüsü üzerinden erişilebilinecek olan merkezi bir açık hava plazası etrafında düzenlenen her kanat, hem belirlenmiş dört alandan birini barındıracak hem de göl kıyısına inen bir yola sahip olacak.


Fotoğraf: MINMUD

Bütün bunlara ek olarak, bina, kullanım oranını azaltmak adına dahili bir akıllı enerji sistemine ve sürdürülebilir bir sıcak su planına sahip olacak. Yapıyı çevreleyen göl de hem fırtına akışını en aza indirerek hem de flora ve fauna sistemine bir yuva sağlayarak çevre dostu bir rol oynayacak.