Zamanımızın Zarif Rol Modeli; Lupita Nyong’o

18 Mart 2019

İlkeli fakat öngörülemeyen- otantik sıfatını yeni yeni yüklenmeyi başarmış bir isim-Akademi ödüllü aktris Nupito Nyong’o...

“Jordan Peele için uçurumdan yürürdüm. Key & Peele günlerinden birinde onunla tanıştım ve Jordan'ın aklına delice aşık oldum, onu bir gün çalışılacaklar listesine ekledim. Sonra Get Out'u gördüm. Sinemada bir ay içerisinde 5 kez izledim ve ondan çok etkilendim ”- Lupita Nyong

İlkeli fakat öngörülemeyen- otantik sıfatını yeni yeni yüklenmeyi başarmış bir isim-Akademi ödüllü aktris Nupito Nyong’ohikaye anlatıcılığını, kendini kabullenmeyi ve Get Out yönetmeni Jordan Peele’nin yeni filmi Us’u anlatıyor. ‘12 Yıllık Esaret’ filmiyle Oscar kazanmasının üzerinden henüz 6 yıl geçti fakat o bu ödül sayesinde hangi oyuncuların ne olabileceğini, neleri başarabileceklerini, neleri temsil edebileceklerini ve başkalarına nasıl ilham verebileceklerini yeniden belirledi.

Çılgınca bir şekilde artan popülaritesinin üzerine bir de Kara Panter filmi eklenince bu onu tüm zamanların en yüksek 9. Hasılat filmi yapmaya yetti. Tabi bu arada Nyong’un Star Wars serisindeki Maz Kanata performansının üzerinden de geçmeden olmaz. Böylecelikle Nyong’o'nun belirsiz nosyonu onu yükselen bir yıldız haline getiren rolleri ile tamamlandı ve ismi Hollywood'un Şöhret Kaldırımı'nda ki yerini aldı. Nyong’o, Mart ayında Jordan Peele’nin Us'un da kadın başrol olarak ekrana geri dönüyor. Film yönetmenin daha önceki yapımı Get Out türünde bir yapım olacak ve yönetmene göre sosyal gerilim filmleri arasında bir ilke imza atacak. Nyong’un kendisi, 25 Aralık 2018’de ilk fragmanı yayınlayana kadar hiçbir şekilde filmle alakalı bir sosyal medya paylaşımı yapmadı. 

Nyong’o ünlü yönetmen Peele’e olan hayranlığını ise şu sözlerle dile getiriyor; ¨Onun filmlerini izlemeye başladığım ilk andan itibaren zekasına aşık oldum ve onu bir gün ‘birlikte çalışmak istediğim yönetmenler’ arasına kaydettim, sonra Get Out’u gördüm ve çok etkilendim. Daha sonra ise bana yeni filmi için bir teklif ile geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim.¨ Film aynı diğer Peele senaryolarında olduğu gibi insanların korku türü üzerinden psikolojik, sosyal ve kültürel olarak kendilerine bakmalarını sağlayan bir hikaye vaat ediyor. Veya kendisinin dediği gibi: “Biz kendimizin en kötü düşmanıyız ”. 

Tabii Lupita’nın bu noktaya gelebilmesinde hiçbir olaya geleneksel bakış açısı ile yaklaşmayan ve ne olursa olsun insanların ne yapmak istediklerine önem verip, saygı duyan ebeveynlerinin desteği de çok büyük bir yer kaplıyor.

Kendisinin gelecekle ilgili en büyük planı ise, ‘kendisi ve içinde yaşadığı dünya için farklı bir şeyler yapmak’.