Zihin, beden ve ruh sağlığınız için wellness önerileri

28 Mart 2020

Evde geçirdiğiniz zamanı değerlendirmenin en iyi yolu kendinize zaman ayırmak ve iç dünyamıza bir yolculuğa çıkmak.

Sosyal mesafe günlerinde insan etkileşiminin azalmasının yan etkilerini bazen zihnimizde bedenimizde ve ruhumuzda görebiliriz. Evde geçirdiğimiz zamanının bir kısmını kendimize ayırarak hem sağlıklı bir bedene hem de huzurlu bir zihne ve ruha sahip olmak mümkün.

Peki ne yapabiliriz? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Günlük egzersiz rutinimizi askıya almanın önünde hiçbir engel yok. Birçok spor salonu online dersler vermeye devam ediyor. Bunun yanında Instagram gibi sosyal platformlarda “egzersiz guruları” günlük dersler vererek evde hiç ekipmanınız olmasa bile spor yapabileceğinizi kanıtlıyor. Bunun yanında üyelik gerektiren spor uygulamalarını telefonunuza indirerek de kendinize özel bir spor rutini oluşturmanız mümkün.
Bu dönemde yoga yapmak da hem bedeninize hem de zihninizi rahatlatır. Güneşi selamlamak için açık havaya çıkmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken güneşi eve davet etmek. Yine YouTube gibi sosyal medya platformlarından veya mobil uygulamalardan günlük yoga dersinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Nefes egzersizi ile iç dünyanıza çıkacağınız yolculuğun ilk adımını atabilirsiniz. Günlük kaosun içinde unuttuğumuz dinginliği sağlamanın en iyi yollarından birisi olan nefes egzersizleri çevremiz ve dünya hakkında farkındalığımızın artmasında da yardımcı olur. Çoğumuz gün içerisinde kısa nefesler alıyoruz. Bu kısa nefesler gün içerisinde strese girmemize ve hatta kaygılanmamıza neden olur. Evde geçirdiğiniz bu süreyi verimli nefes egzersizleri yaparak geçirmek hem farkındalığımızı arttırır hem de iç huzura ulaşmamızı sağlayabilir.
Meditasyon da kendi içinize yapacağınız yolda farklı bir deneyim yaşamanıza yardımcı olabilir. Nefes egzersizleri ile birlikte yapacağınız meditasyonu farklı aromatik yağlar ile de birleştirebilirsiniz. Sandal ağacı yağı, adaçayı, lavanta ve okaliptüs yağları bu süreçte size yardımcı olabilir.