Zirvede Stil Oyunları

05 Ocak 2017

Bu sezon kayak seyahatlerini şık detaylarla tamamlarken pistlerin tarihi olan ikonik isimleri de hatırlamalı.

Kayak sezonu sadece dağdan gelen adrenalinin değil şıklık rüzgârının da habercisi. Kış sporlarının modayla kurduğu, geniş bir döneme ve coğrafyaya yayılmış flörtünü hatırlamanın tam zamanı.

Travis Rice haklı: “Snowboard (ve tabii kayak) bir yaşam tarzı. Nihayet zihnini sadece o ana odaklaman için sahip olduğun bir şans.”Daha hızlı, daha yüksek, daha uzak, daha tarz sahibi... Dağın zirvesinde, gerçeklikten uzakta ve ‘an’ın tam içinde. Kış sporlarına duyulan tutkunun bu kadar derin ve güçlü olması sürpriz değil. Kayak başlı başına bir tutku, bir yaşam biçimi, hatta bir sanat.

Ne dili, ne duruşu, ne de tarzı başka spor dallarına benzer; ‘asalet’ ve ‘elegans’ gibi tabirlerle özdeşleşmesi 1930’lu yıllara dayanır. Dönemin tasarımcılarından Coco Chanel, Jean Patou ve Hermès’in bağımsız, aktif ve sportif genç kadınlara yönelik tasarladıkları keskin hatlı ve iddalı kayak kıyafetleri, altın çağını yaşayan ‘Haute Couture’u karlar altında ışıldatır. 40’larda oluşturulan, İtalyan tasarımcı Emilio Pucci’nin ilk kayak koleksiyonuysa,  iki parçalı kayak kıyafetlerini pistlerle tanıştırır ve zirveye İtalyan aristokrasisini taşır. Bugün teknik açıdan yüksek kalitede materyaller kullanan The North Face ve Patagonia gibi markaların doğması; Gucci, Lacroix, Chanel ve Moncler’ın lüks algısını kayak aksesuarlarına taşıması, kayak kültürünü şekillendiren kilometre taşları olarak tarihte yerlerini aldı.

40’lardan günümüze, Emilio Pucci’den Stella McCartney’ye, kayak şıklığı, kültürü ve modasının tarihi teNeues’den tarafındna yayımlanan Gabriella Le Breton imzalı şık bir kitapla, “The Stylish Life: Skiing” başlığıyla bütün detaylarıyla sofistike biçimde kutlanıyor. Çin ve İskandinavya’daki köklerine bakıldığında, bu sporun ulaşım gibi tamamen pratik nedenlerle kullanılışı ve bir hobi haline gelişiyle arasında çok uzun bir yolculuk süreci olduğu görülüyor. Öncü markaların tasarladığı teknolojik ve önerdiği bir estetik algı olan ekipmanın gelişim sürecini takip etmek, sporun tarihsel evrimi, moda dünyasındaki yeri ve onu nasıl etkilediği ve kayağın kendi içindeki dönüşümüyle ilgili oldukça tamin edici bir kaynak olan bu kitap çok yönlü ve zengin görsel dünyasıyla da kayakseverler için çok keyifli.

Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, John Lennon, Jaqueline Kennedy

Sayfa sayfa, dönem dönem Grace Kelly, Jackie Kennedy ve Audrey Hepburn’ün Hollywood eleganlığını nasıl Alpen’e taşıdığına; Galler Prensi Charles ve oğlu Cambridge Dükü William’ın tercih ettiği mavi ve kırmızı tonlarıyla kraliyet stilini zirvenin asaletiyle ustaca birleştirmelerine tanıklık ediyoruz.

Bu sezon kayak seyahatlerini şık detaylarla tamamlarken pistlerin tarihi olan ikonik isimleri de hatırlamanın güzel bir yolu “The Stylish Life: Skiing