"Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası" Akbank Sanat'ta

Akbank Sanat’ın yeni sergisi, 18 Mayıs’a kadar ziyarete açık.

Akbank Sanat’ın “Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası” adlı sergisi, Amanita Design, BugLAB, Eddo Stern, Emi Kusano, Jon Haddock, Ken Wong, Kristin Lucas, Murat Kalkavan, Ouchhh, Petra Szeman, Total Refusal, UCLA Game Lab, We Are Muesli gibi isimlere yer veriyor.

Çağdaş sanat ve bilgisayar oyunları dünyasının birbirine ilham verdiği oyun temelli sanat eserleri, uzun yıllardır dünyanın önemli sanat merkezlerinde sergileniyor ve özel ve kamusal koleksiyonlarda kendine yer buluyor.  Sanat ve oyun arasındaki sınırların bulanıklaştığı bu çalışmalarda, video oyunları kültürü, estetiği ve anlatılarının kullanımının yanı sıra müdahale, değiştirme ve yorumlama gibi birçok farklı metot uygulanıyor. Bilgisayar oyunları izleyiciye kontrolü vererek, sosyopolitik meseleleri sorgulama, toplumsal farkındalık oluşturma ve duygularını tetikleme konusunda güçlü bir deneyim sunuyor. Bu anlamda sadece bizler oyun dünyalarına dalmıyor, oyun dünyaları da yaşadığımız gerçekliğe taşıyor.

Bu sergide yer alan tüm bilgisayar oyunlarını oynayabilirsiniz. Eserler birbirlerinden form, estetik ve anlam bakımından çok farklılar. Bazı eserler gerek fotoğraf, video, resim gibi mecralara kendi dillerinde, kendi karakterleri ve dünyalarıyla sızarak Oyun Sanatına (Game Art), bazı eserler bizzat oynanabilen Sanat Oyunlarına (Art Games), bazı eserler bizzat oyun araçları ile üretilmiş filmlere (Machinima) ve bazı eserler de oyun kültüründen esinlenen sanat eserlerine örnek olarak gösterilebilir.

“Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası”, her iki yönüyle de çağdaş sanatta oyunların kullanımına dair meraklı bir bakış; hem oyun sanatı hem sanat oyunları üzerine örneklerle ziyaretçileri bilgisayar oyunlarına farklı bir yerden bakmaya davet eden bir sergi. Farklı oyun dünyalarına açıldığımız, gezgin misali farklı deneyimler ile döndüğümüz bir buluşma noktası Oyun Odası. İnteraktif anlatısıyla, etkileşim mekanikleriyle öne çıkan ticari projelerin yanı sıra oyunun bir hiciv aracına, bir metaforlar dizisine dönüştüğü işler ile de karşılaşıyoruz Oyun Odası’nda. Bu seçki, elbette küçük bir kesit. Oyunlar, disiplinler arası, hatta ötesi olmanın en güncel hali. Şimdilik yapabileceğimiz en iyi şey onları daha iyi anlamak, yani daha fazla oynamak.