“Making Van Gogh” Städel Müzesi’nde

09 Kasım 2019

1900'lerdeki Van Gogh efsanesine ve Van Gogh’un Almanya'daki modern sanattaki önemine odaklanan sergi 120'den fazla tabloyu ve kağıt üzerine işleri bir araya getiriyor.


“Making Van Gogh” sergisi ölümünden ölümünden sadece 15 yıl sonra, yirminci yüzyılın başlarında Van Gogh'un “modern sanatın babası” olarak kabul edilmesinde Almanya’daki galeri sahiplerinin, müzelerin, özel koleksiyonerlerin ve sanat eleştirmenlerinin oynadığı özel rolü ele alıyor. Van Gogh’un hayatı ve eserleri halktan büyük ilgi topladı ve ülkedeki sanat sahnesinde kalıcı olarak yer edindi. 


1914'te, özel ve kamuya açık Alman koleksiyonlarında toplamda 150'ye yaklaşan çok sayıda Van Gogh eseri vardı. Aynı dönemde, Alman sanatçılar Van Gogh’un çalışmalarını derinlemesine incelemeye başladı. Van Gogh’un resim tekniği, özellikle genç Ekspresyonistler için bir model ve önemli bir ilham kaynağı oldu. Almanya'da modernizmin ortaya çıkışı, Van Gogh’un sanatı olmadan düşünülmesi imkansız.

“Making Van Gogh” Städel Müzesi'nin Bahçe Salonlarındaki 2.000 metrekarelik sergi alanını kapsıyor ve üç ana bölümden oluşuyor: Van Gogh Efsanesi, Sanatçılar Üzerindeki Etkisi ve Resim Tekniği. Bu kısımlar, Vincent Van Gogh'un hayatını çevreleyen efsanenin kökenine, Alman sanatçılar topluluğuna olan etkisine ve son olarak, gelecek nesil sanatçılar için çok etkileyici olan resim tarzına odaklanıyor.


Städel Müzesi, 120'den fazla tabloyu ve kağıt üzerine işlerini bu sergide birleştiriyor. Vincent van Gogh'un tüm yaratıcı aşamalarını temsil eden ve çeşitli müzelerden ve özel koleksiyonlardan ödünç alınarak toplanan 50 önemli eseri serginin merkezini oluşturuyor. Sergi, Van Gogh'u Alman Avangard sanatının vazgeçilmez bir figürü olarak sunmanın yanı sıra Almanya'daki sanatın yirminci yüzyılın başlarındaki gelişimini anlamak için önemli bir katkı sağlıyor.


Ayrıca sergideki, Van Gogh’dan esinlenen Alman sanatçıların yaptığı 70 eser, Hollandalı sanatçının kendinden sonra gelen nesiller üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Bu sanatçıların arasında, Max Beckmann, Ernst Ludwig Kirchner, Alexej von Jawlensky, Paula Modersohn-Becker veya Gabriele Münter gibi ünlü isimler var.

 “Making Van Gogh” 16 Şubat 2020’ye kadar ziyarete açık.