2022’de Açılması Heyecanla Beklenen Yapılar

28 Aralık 2021

Global tasarım alanında söz sahibi bir yayın olan Architectural Digest dergisi, 2022 yılının en çok beklenen yapılarını listeledi.

Global tasarım alanında söz sahibi bir yayın olan Architectural Digest dergisi, 2022 yılının en çok beklenen yapılarını listeledi. Bu yapılar 2022'de tamamlandığında, kalıcı bir etki yaratacakları öngörülüyor. 


Son birkaç yıldır içinde bulunduğumuz küresel krizden yola çıkılarak, uzun süredir ikinci planda kalan sosyal sorunları ele almak için mimarlığın farklı bir noktaya getirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor ve büyük sorunların beraberinde çok disiplinli çözümler gerektirdiği savunuluyor. Bu kapsamda, AD tarafından sıralanan 12 ilham verici tasarım, geleceğe umutla bakmamıza yardımcı oluyor.

Sandy Hook Memorial,  Connecticut, Newtown’da beş dönümlük bağışlanmış bir alanda bulunan Sandy Hook İlköğretim Okulu için tasarlanan manzara esaslı bir anıt.


Merdeka 118, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da, 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığının ilan edildiği Merdeka şehir merkezinin yakınında inşa edilmiş olan, şu anda ise dünyanın en yüksek ikinci kulesi olarak öne çıkan mimari bir simge konumunda.


 

Nanjing Zandai Himalayas Merkezi, çok amaçlı kule blokları, düşük yoğunluklu binalar ve halka açık yollar ile yeşil alanlardan oluşan bir kompleks.


Queens, New York’da bulunan Far Rockaway Kütüphanesi, LEED Gold sertifikasını hedefleyen ve bir sanatçının New York City Sanat için Yüzde programının bir parçası olarak tesise özel işler yaratması için görevlendirileceği bir yapı.

 

Oslo’da bulunan Ulusal Müze, 2022 yılı Haziran ayında Alman mimarlar tarafından hayata geçirilecek ve İskandinav bölgesindeki en büyük müze sıfatını taşıyacak.

 

İsveç fotoğraf müzesi Fotografiska, 2023 yılına dek planlanan ve onu dünyanın en büyük özel sanat müzesi yapacak üç yeni şube ile küresel bir genişleme sürecinde. Bu şubelerin ilk ayağı ise 2022 sonbaharında açılması beklenen Berlin şubesi.

 

New York’da bulunan Broadway Müzesi, 2022 yazında Broadway’in kalbinde açılacak olan tarihin ilk Broadway Müzesi.

 

São Paulo, Brezilya’da bulunan Mata Atlantica at Rosewood São Paulo in Cidade Matarazzo, sürdürülebilir lüks tasarımın küresel bir örneği olacak.

 

Potomac, Maryland’de bulunan Glenstone Museum Pavilion for Richard Serra, Glenstone Müzesi’nin tek bir sanatçıya, Richard Serra’ya adanan ilk binası olacak.


Glenstone Museum Pavilion for Richard Serra


Kudüs'te bulunan Bezalel Academy of Arts and Design, Rus Yerleşkesi’nin bitişiğinde, Akademi için tasarlanan 45.000 metrekare büyüklüğündeki yeni kampüs yerleşkesi.

 

Rwanda Institute for Conservation Agriculture, gıda kıtlığı, çatışmaların azaltılması, marjinal topluluklarda güvenlik konuları ile ilgili değişimi hızlandırmak için çalışan kuruluş Howard G. Buffet Vakfı’nın yeni akademik ve araştırma kampüsü.

 

Abu Dhabi’de bulunan Abrahamic Family House, ortak bir bahçe ile birleştirilen, bir tapınak, bir kilise, bir cami ve laik bir toplanma alanı da dahil olmak üzere dört bina kompleksinden oluşan bir tasarım.