Acne Studios'un Yeni Merkez Ofisi

24 Kasım 2019

Acne Studios, Stockholm genel merkezini Floragatan 13'e taşıdı. Moda okulu atmosferine bürünmüş Brütalist mimari örneği bina yaratıcılığı teşvik eden bir tasarım ütopyası niteliğinde.


“Sürekli ilerleme hissi barındıran bu binanın damarlarında modanın deneysel bir şekilde akmasını istedim. Şimdi baktığımda, birlikte bu alanı yaratmayı başardığımız için çok gurur duyuyorum,” diyor Acne Studios Kreatif Direktörü Jonny Johansson.

Acne Studios, yeni genel merkezinin Stockholm'deki eski Çekoslovakya Büyükelçiliği'nin yer aldığı “Floragatan 13” binasında açıldığını duyurdu. Bulunduğu sokağın adını taşıyan Floragatan 13, 1970'lerden kalma klasik bir Brütalist mimari örneği. İlk olarak 1972 yılında tamamlanan bina tamamen “moda okulu” atmosferine sahip olması için restore edildi ve yenilendi; duvarlarından yansıyan çeşitli sanatçıların katkılarıyla oluşturulan yaratıcı atmosfer, ütopik bir tasarım dünyası niteliğinde.


“Yeni bir bina arayışına başladığımızda, moda tasarımı yaparcasına bir taslak oluşturdum. Sürekli ilerleme hissi barındıran bu binanın damarlarında modanın deneysel bir şekilde akmasını istedim. Şimdi baktığımda, birlikte bu alanı yaratmayı başardığımız için çok gurur duyuyorum,” diyor Acne Studios Kreatif Direktörü Jonny Johansson.
Floragatan 13’ün genel estetiği, Acne Studios’un kimliğinin bir yansıması olup, markanın tarihçesi ve küresel vizyonunun hikayesini anlatan detaylarıyla iç içe. Sanatçı ve tasarımcı Max Lamb, bu büyük ölçekli proje için çeşitli özel mobilyalar ve dekoratif öğeler yarattı. Sanatçı, binanın lobisi için oyulmuş taştan oturma alanı, kütüphane için metal bir masa, canlı renklerde halılar ve toplantı odası için Vikinglere saygı duruşu niteliğindeki yuvarlak bir masa tasarladı.
Sanatçı, Daniel Silver, yıllar içinde arta kalan Acne Studios kumaşlarını birleştirerek her alana özel tasarlanmış bir dizi soyut kolaj yarattı. Uzun süredir işbirlikçi ve Fransa merkezli sanatçı Benoit Lalloz ise binanın her yerinde yer alan aydınlatma armatürlerinden sorumlu. Acne Studios’un özgün pembe tonunda yapılan birçok parça, aydınlattığı mekanlardaki brütalist detaylara yumuşak bir doku katıyor.
Mimar Jan Bocan tarafından tasarlanan orijinal bina büyük ölçüde korunmuş. Binanın karakteri ve halihazırda bulunan farklı materyallerin kontrastı şimdi Acne Studios personelleri için bir ilham kaynağı. Dört tasarım ve üretim katı, oturma odasından ve tasarım stüdyosundan atölye ve kumaş mağazasına kadar binanın merkezinde yer alıyor. Acne Studios tasarımları ise bir sanat enstalasyonunu andırır şekilde lobide sergileniyor.