Amerikan Rüyası Yeniden Yorumlanıyor

09 Eylül 2017

Yeni medya çalışmalarıyla bilinen ünlü sanatçı Sterling Ruby, 4 katlı Calvin Klein mağazasını devasa bir sanat enstalasyonuna dönüştürdü.

“Simons’ın marka üzerindeki büyük etkisi, onun Andy Warhol, Cindy Sherman, Anne Collier gibi sanatçılardan beslenen imaj dünyasına dayanıyor.”

Geçtiğimiz sene Raf Simons, kreatif direktörlük koltuğuna geçtiğinden beri yenilenme süreci devam eden Calvin Klein, farklı yüzünü 654 Madison Avenue’da baştan yorumlanan mekanı ile kutluyor. Reklamlarıyla adından sıklıkla söz ettiren kült Amerikan markası, görmeye alışık olduğumuz minimalist ve provokatif tarzının aksine ekletik, bohem ve renkli mağazası ile sanatla moda dünyasını bir araya getiriyor.

Tamamıyla sarı renge boyanan iç mekan henüz bitmemiş bir inşaat görüntüsünü yansıtırken, kıyafet askılıklarını birbirine bağlayan borular, duvarlar üzerinde göz yormayan bir desen yaratıyor. Tüm detayların arasına yerleştirilen etnik şallar ve kumaşlar ise Calvin Klein’ın daha önce hiç görmediğimiz bir yönünü ortaya koyuyor.

Simons’ın marka üzerindeki büyük etkisi, onun Andy Warhol, Cindy Sherman, Anne Collier gibi sanatçılardan beslenen imaj dünyasına dayanıyor. Modern sanatın kural yıkıcı tavrından bir hayli etkilenen kreatif direktör bu ruhu oldukça benimsemiş olacak ki, Calvin Klein’ın yeni mağazası radikal değişikliği ile dikkat çekiyor. Beyaz ve gri renkli taş yapının içine uygulanan aydınlatma sistemi sarı duvarları daha da canlı bir hale getirirken, binaya dışarıdan bakıldığında parlak bir görünüme rastlanıyor.

Calvin Klein için yeni bir dönemi müjdeleyen bu görünüm, yeni koleksiyonun enerjik ve dinamik yapısına yapılan bir gönderme niteliğinde. Yeni sezonun kreatif dilini başarıyla yansıtan Calvin Klein’ın iç mekan tasarımı, 654 Madison Avenue’daki yeni mağazasında görülebilir.