Antik Gelecekler Sergisi Arkeoloji Müzesi’nde

26 Ekim 2022

İstanbul Arkeoloji Müzesi, geçmiş zaman ve kültürel mirastan ilham alınarak hazırlanan “Ancient Futures (Antik Gelecekler)” sergisi ile 27 esere ev sahipliği yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile birlikte Meta ve xtopia tarafından hazırlanan "Ancient Futures (Antik Gelecekler)" sergisi, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 14 Ekim’de açıldı. Açılışta xtopia'nın "Her Şey Zamana Ait" başlıklı şiir enstalasyonu, Arkeoloji Müzesi binasının cephesinde sunuldu. 


Sergide, Liam Young, Theo Triantafyllidis, David O’Reilly, Behnaz Farahi, Jonathan Monaghan, Ecem Dilan Köse, Beryl Bilici, Kerim Safa, Kerim Dündar, Enes Güç, İdil Dursun, Memo Akten ve daha birçok sanatçıya ait 27 eser yer alıyor. Aynı zamanda, Meltem Şahin, ha:ar, Enes Güç, Mesut Öztürk, Alper Derinboğaz ve Gaye Su Akyol gibi sanatçıların heykelleri de serginin kürasyonunda yer alıyor.


Müzenin farklı salonlarına dağılmış olan sergide, eserlerle aynı ortamda sunulan dijital ekranlar ve fiziksel heykellerin yanı sıra artırılmış gerçeklik çalışmalarıyla birçok perspektif bir araya geliyor. Geçmiş zaman ve kültürel mirastan esinlenerek hazırlanan sergide ziyaretçilerin VR (sanal gerçeklik) köşesinde gezebileceği dijital bir sergi alanı da bulunuyor. 


“Ancient Futures (Antik Gelecekler)” sergisi 30 Ekim’e kadar ziyarete açık.