Antik Mısır dönemine ait 4,000 yıllık rehber bulundu

13 Ocak 2020

Arkeologların keşfettiği Antik Mısır dönemine ait rehberde Mısırlıların inançlarına göre ölümden sonraki hayata geçmek için kullanılabilecek ‘iki yol’u gösteriyor.

Antik Mısır dönemine ait bulgular, Mısırlıların ölümden sonraki yaşama verdiği önemi ve o yaşama ulaşmak için aşmaları gereken engellerle ilgili bilgileri barındırıyor. Mısırlıların inançlarına ve bulunan antik metin ve mezar taşların ölümden sonra, ruhların ölüm tanrısı Osiris’in Rostau olarak bilinen krallığına ulaşmak için çeşitli engellerlerle karşılaşacağını ve bu engelleri aşmak için bazı bilgilere ihtiyaç duyacaklarını gösteriyor. Bu bilgilere geçtiğimiz haftalarda yapılan kazıda bulunan ve ‘İki Yolun Kitabı’ olarak adlandırılan detaylı bir rehber de eklendi. Tarihin en eski illüstrasyon kitaplarından biri olarak anılmaya başlanan buluntular daha önceki bulgularda rastlanan ölümden sonraki yaşama ulaşmak için geçilmesi gereken iki yolu detaylı anlatan ‘İki Yolun Kitabı’ olduğu düşünülüyor.Belçika Leuven Üniversitesi'nde Mısırbilimci Harco Willems tarafından keşfedilen “İki Yol Kitabı” nın parçaları. Kredi: Harco Willems


Modern zamanların ciltli kitaplarından farklı olarak İki Yolun Kitabı ve ölümden sonraki yaşamla ilgili detaylara lahitlerin içinde olan iki sedir panel üzerine kazınmış olarak rastlandığını belirten arkeologlar terk edilmiş mezar odasında bulduğu rehberin edebiyat tarihini de geriye çektiğini de belirtiliyor. Bulgular, önceki yıllarda bir tabutun üzerinde keşfedilen resim ve metinlere konu olan iki yolun daha eski ve detaylı bir versiyonu olduğunu düşündürüyor. 

 


Firavun Mentuhotep II, Mısır Deir el-Bahri. Kredi: Metropolitan Museum of Art

 

Arkeologlar günümüze kadar bulunan kalıntıların mezar sahibinin statü ve varlıklarına göre değişiklik gösterebileceğini açıklıyor. En son bulguların Ankh adında bir kadına ait olduğunu düşünen arkeologlar mezarda buldukları İki Yol Kitabı’nın Ankh’a özel olarak kişiselleştirilmiş olduğunu düşündüklerini belirtirken rehberde Ankh’ın karşılaşabileceği tehlikeler ve bu tehlikeleri aşmak için kullanması gereken büyülerden bulunduğunu açıklıyor. Ankh’ın ölümden sonraki dünyaya güvenli geçişindeki ilk engelin ateş çemberi olduğu kanısına varan arkeologlar rehberde gördükleri diğer bulguları karşılaştırarak Anhk’ın yüksek mertebeli biri olduğu kanısına vardıklarını belirtiyor.