Aston Martin, 60 yılın ardından Formula 1 yarışlarına geri dönüyor

12 Mart 2021

Aston Martin, 60 yılın ardından Formula-1 yarışlarına geri dönüyor. Aston Martin Formula-1 Ekibi, yeni AMR21 arabasını, markanın açılış sezonunda yarışın önde gelen yarışması için sürecek.

Aston Martin, 60 yılın ardından Formula-1 yarışlarına geri dönüyor. Aston Martin Formula-1 Ekibi, yeni AMR21 arabasını, markanın açılış sezonunda yarışın önde gelen yarışması için sürecek. Yüksek teknolojili hız makinesi olarak betimlenebilecek otomobil, üreticisinin 108 yıllık tarihindeki en önemli araçlardan biri olma özelliğini taşıyor. Müjdeli haberse şöyle: Mart ayının sonlarına doğru Bahreyn Grand Prix’sinde resmi olarak yarış pistlerine giriş yapması planlanıyor.


AMR21 modeli, Maurice Trintignant’ın sürdüğü DBR5 modelinin 1960 yılında Silverstone’da bitiş çizgisini geçmesinden bu yana ünlü kanatları taşıyan ilk Formula 1 aracı olacak. Son teknoloji yarış otomobili, 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası boyunca dört kez şampiyon olmuş Sebastian Vettel ve gelecek vaat eden genç Lance Stoll tarafından sürülecek.


Yapım süresince sıkı gereksinimlere ihtiyaç duyan Formula-1 arabaları, bu nedenle genellikle birbirlerine oldukça benzer görünürler — buna rağmen, Aston Martin Cognizant, bu sezon İngiliz Racing Green üniforması taşıyan tek yarışçı olacak. Aston Martin, açık bir şekilde eve bir veya iki kupayla dönmek isterken, aynı zamanda ortaya çıkardıkları arabanın yarış ekibinin mühendislik ve performans yetenekleri için bir vitrin görevi görebileceğini de umuyor. Yarışmaya olan bağlılıklarının bir işareti olarak, marka, 2022’nin ikinci yarısında mevcut Formula-1 fabrikalarını tamamlamak için 200.000 metrekarelik yeni bir tesis açmayı da planlıyor.