Bir Dior Rüyası: “Le Mythe Dior”

09 Temmuz 2020

Fransız modaevi Dior, Sonbahar-Kış 2020-2021 haute couture koleksiyonunu Matteo Garrone tarafından yönetilen rüya gibi bir film ile tanıttı.

Fransız modaevi Dior, Sonbahar-Kış 2020-2021 haute couture koleksiyonunu Matteo Garrone tarafından yönetilen rüya gibi bir film ile tanıttı.


Yayınlanan bir tanıtım videosunda “Bu koleksiyonu evlerimizde inzivadayken tasarladık. Bir podyum şovu yapamayacağımızı biliyordum, bu yüzden ilham kaynaklarımın rüya ve fantastik dünyaya bağlı olacağı hemen açtıktı, ” dedi markanın Kreatif Direkörü, Maria Grazia Chiuri. Koleksiyonun lansmanı için ünlü İtalyan yönetmen Matteo Garrone tarafından 'Le Mythe Dior' adlı on beş dakikalık sürrealist bir film çekti.


Filmde, ikiz kuryeler tarafından taşınan minyatür boyutlardaki Dior elbise koleksiyonuyla dolu bu sandık, çeşitli mitolojik yaratıklara sunuluyor. Koleksiyonu tanımlamak için kullanılan kelime Diaphanous oldu. Chiuri koleksiyonu, Lee Miller, Dora Maar, Leonora Carrington, Jacqueline Lamba ve Dorothea Tanning gibi Sürrealist sanatçıların eserlerine atıfta bulunan işlemeli tül ve pileli şifonlardan titizlikle üretilmiş masalı gerçek hayat haline dönüştüren bir güç olarak tanımlıyor.


Film ayrıca, II.Dünya Savaşı sonrasında Fransız moda endüstrisini canlandırmak için oluşturulan tasarımcılar ve sanatçılar arasındaki bir iş birliği olan Théâtre de la Mode'a atıfta bulunuyor. Chiuri, “O sırada fikir, savaştan bağımsız olarak Fransız Yüksek Modasının hala hayatta olduğu fikrini desteklemeye hizmet etti. Bu koleksiyon, her şeyden bağımsız olarak modanın bir rüyayı sürdürebileceğini gösteriyor,” diyerek ekledi.