Bir sonraki tatil rotanız uzay olsun

12 Temmuz 2019

Dünyanın en büyük özel uzay çalışmaları şirketi SpaceX 2021 yılında ticari uçuşlara başlayacağını duyurdu.

Ay’da ya da Mars’ta macera dolu bir tatile çıkmak istemez misiniz? Uzayın derinliklerinde yolculuk etmek, gerçek anlamda yeni yerler keşfetmek birçoğumuzun hayalidir. Dünyanın en büyük özel uzay şirketi SpaceX önümüzdeki iki yıl içerisinde bu hayali gerçekleştireceğini iddia ediyor.Endonezya’da gerçekleşen Asya Pasifik Uydu Konferansı’nda konuşan SpaceX'in Ticari Satış Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller 2021 yılına kadar tekrar kullanılabilir roketi Starship'i uzaya fırlatmaya uğraştıklarını böylece ticari uzay taşımacılığında yeni bir devir açabileceklerini belirtti.

Çok kısa bir zaman aralığında çalışmalarına rağmen Hofeller hedefe ulaşacakları konusunda kendinden oldukça emin. Hatta daha şimdiden üç farklı müşteri ile iletişim halinde olduklarının, bunlarının üçünün de telekom şirketi olduğunun bilgisini verdi.


Her ne kadar SpaceX 2021 yılında uçuşlara başlayacağını açıklasa da daha tamamlanması gereken birçok test var. Bu testler süresince Starship uzay gemisinden birkaç tane yapıp testleri aynı anda gerçekleştireceği düşünülüyor. Starship tamamlandığında, şu an mevcut olan Falcon Heavy roketlerinden daha fazla kaldırma kapasitesine sahip olan "Super Heavy" ismindeki itici roket sistemiyle uzaya çıkacak. Jeostatik transfer yörüngesine 20 ton, alçak Dünya yörüngesine ise 100 ton yük teslimatı yapabilen Starship, böylece Mars'ta insan mürettebatlı görevler yapılabilmesine de olanak sağlayacak.

SpaceX dahil birçok uzay şirketinin nihai amacı Mars’ta bir koloni kurabilmek için gezegene mürettebat taşıyabilmek ve düzenli olarak ikmal yapabilmek. Ancak bütün bunlar gerçekleşene kadar eğer SpaceX vadettiği olanakları sağlayabilirse iki yıl sonraki tatil destinasyonunuz uzay olabilir.