Bosco Sodi’nin Yeni Sergisi Belçika’da

24 Mart 2023

Axel Vervoordt Gallery, Meksikalı sanatçı Bosco Sodi'nin yeni sergisini Kanaal'daki mekanında sunuyor.

Meksikalı çağdaş sanatçı Bosco Sodi’nin yeni sergisi Kanaal’ın Karnak alanında açıldı. Karnak'ın endüstriyel salonunda, sanatçının "mükemmel bedenler" olarak adlandırdığı büyük kil kürelerden oluşan bir seçki yer alıyor. El yapımı olan her küre fırında pişirilerek son formunu alıyor. Sergide, Sodi'nin pandemi sırasında Meksika'nın Puerto Escondido kentindeki stüdyosunda Şili biberi taşımak için kullanılan çuvalların üzerini boyayarak oluşturduğu "Güneş Resmi" serisi de yer alıyor. Güneşin döngüsel hareketlerinden; doğuşundan ve batışından ilham alan Sodi, maneviyatı günlük yaşamda buluyor ve bu duyguyu tekrarladığı resim eylemleriyle yakalıyor.


Sekiz çuval resmi önce Karnak'ın her tarafına dağıtılıyor ve tek bir noktadan bütünüyle görülemiyor. Sütunların arkasına gizlenmiş bu sekiz çuval resmini ziyaretçiler kürelerin ve boyalı noktaların tesadüfi kalıplarını adım adım keşfederek bütünün kısmi bir görüntüsünü elde edebiliyorlar.
Sergi alanı adını Mısır'ın Karnak tapınağından alıyor. Sanayi tipi sütunlarının yarattığı atmosfer, kutsal bir yerinin atmosferini yansıtıyor. Dört Dvaravati Buda heykeli evrensel bir dili somutlaştırıyor; genellikle heykellere tanımlayıcı özelliklerini veren başsız şekillendirilmiş formların saflığı, barışın ve insanlığın özünü ortaya çıkarıyor. Batı, Asya ve Mısır ikonografisi bu alanda buluşuyor. Karnak'ta zamanın ve mekanın ötesine geçen sanat objeleri, evrensel ve ruhani bir güzellik arayışına giriyor.


Sergi, 15 Haziran’a kadar her cumartesi ziyarete açık.