Bulgari Milano’ya Tomás Saraceno ile Geri Dönüyor

30 Nisan 2019

“Milana Planetaryumu’nda, takımyıldızların geometrisi, örümcek ağı ve kozmik ağınkine uyuyor” diyor Tomás Saraceno

“Milana Planetaryumu’nda, takımyıldızların geometrisi, örümcek ağı ve kozmik ağınkine uyuyor” diyor Tomás Saraceno. Arjantin doğumlu, Berlin merkezli sanatçı, mücevher tasarımında kendi tarzına uygun olarak bilim, teknoloji ve felsefeyi harmanlayarak, bunları bir sanat felsefesi olarak ele almış.

 

The Cosmic Web ismini taşıyan koleksiyon, karanlık bir alanda asılı örümcek ağlarına keskin bir şekilde odaklanıyor. Sergide altın ağlar - iki farklı örümcek türü tarafından yapılmış; Nephila Senegalensis ve Cyrtophora Citricola - duvarlara yansıtılan gökada sistemleri ile mekânda mükemmel bir görüntü sergiliyor.
Bu görüntü sizin görsel dünyanızı doyurmaya yetmediyse görsellerle beraber yayılan ses efektleri de eşit derecede büyüleyi bir atmosfer yaratıyor. Saraceno’nun stüdyosu tarafından geliştirilen cihazlar, web sitesindeki aktiviteyi insan kulağı tarafından duyulabilir seslere çevirerek, havada yerçekimi dalgaları gibi yankılanıyor.

 

Planetaryumu çevreleyen bahçelere geri döndüğünde, Bulgari, ikinci bir enstalasyon daha yaptı. Bulgari'nin iç tasarım direktörü ve ekibi Silvia Schwarzer'in küratörlüğünü yaptığı mekân, bir dizi odadan oluşuyor. 
Sürükleyici olduğu kadar bilgilendirici de olan bu enstalasyon, hafta boyunca müzik ve bilim, tasarım ve sürdürülebilirlik gibi konularda çeşitli performanslara ev sahipliği yapmak için oluşturulan samimi bir tiyatro alanıyla kapanıyor olacak.