Çalışmak İçin Özel Bir Alan

03 Eylül 2018

Bazen aklınızdaki şeylere daha rahat yoğunlaşarak çalışabilmek için, sizi motive edecek bir alana ihtiyaç duyarsınız. Bunun için şehrin en iyi kütüphanelerinden daha uygun bir yer olamaz.

"İçerisinde geçirdiğimiz eski günleri hatırladığımızda yüzümüze bir tebessüm yerleştiren kütüphanelerin havasını arada tekrar solumak her zaman güzel bir fikir."

Kütüphaneler bize kalabalık şehir içerisinde belki de evden sonra en bize ait alanları sunuyor. İster çalışmak için, ister kitabınızı daha çok kendinizi kaptırarak okumak için olsun kütüphanelerden daha fazla ilham verici bir yer olamaz. Tabii bunlar bahane, aslında bir çoğumuzun üniversite yıllarından sonra bıraktığı kütüphane alışkanlığını arada sırada hatırlamak için özel sebeplere ihtiyacımız yok. İçerisinde geçirdiğimiz eski günleri hatırladığımızda yüzümüze bir tebessüm yerleştiren kütüphanelerin havasını arada tekrar solumak her zaman güzel bir fikir.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi
Beyazıt
Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olarak 1884’te hizmete açıldı. Giderek genişleyen kütüphane, 1988 yılında yenilendi. Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından restore edilen kütüphane, 2017’de dünyanın en önemli mimarlık ödüllerinden biri olan LEAF Awards’ı kazandı. Kütüphanenin zemin katı nadir ve değerli eserlere, birinci katı periyodik yayınlara ve ikinci katı da Modern Türk yayınlarına ayrılmakta. Kitaplar, elyazmaları ve süreli yayınlarla bir milyona yakın esere sahip ve görme engelliler için sesli arşiv bölümü bulunmakta. Kütüphane haftanın her günü ve 24 saat kullanıma açık.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Pera
İstanbul’la ilgili bir araştırma yapmak istiyorsanız bunun için geniş bir arşive sahip olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi’nden daha iyi bir yer olamaz. Kütüphanede Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları Bölümü, Osmanlı Araştırmaları Bölümü ve Bizans Araştırmaları Bölümü altında İstanbul’un her dönemine ait kaynaklar bulunmakta. Kütüphaneyi, Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:30, Çarşamba 09:00 - 20:00, Cumartesi 10:30 - 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Kitaplığı
Gümüşsuyu
Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri olan Atatürk Kitaplığı, Taksim’in göbeğinde yer alıyor. 500 bine yakın kitaba sahip kütüphanede, kurucuları Osman Ergin, Muallim Cevdet, Haşim İşcan ve Muhsin Ertuğrul da dahil olmak üzere yüze yakın kişinin şahsi kitap koleksiyonları da bulunmakta. Fakat tek etkileyici özelliği bu değil, 50 bine yakın yazma, albüm, atlas, harita, takvim, salname, kartpostal, gazete ve Atatürk ile İstanbul’a dair özel koleksiyonlara ev sahipliği yapmakta ve Boğaz manzarasına sahip olmasıyla İstanbul’daki en özel kütüphanelerden. Kütüphane her gün 24 saat ziyarete açık fakat 00:00 - 06:00 saatleri arasında dışarıdan yeni okuyucu alınmamakta.
Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı
Balat
1987 yılında 100 kitaplık bir koleksiyonla kurulan kütüphane, şu anda Türkiye'nin kadın yazarlar tarafından yazılan ya da kadınlar hakkında yazılan eserler için en büyük arşivine sahip. Kütüphanede 12.000'den fazla kitap, kadın sanatçıların eserleri, gazete haberleri ve daha birçok şey bulmanız mümkün. Süreli yayınlar kısmı 'Hanımlara Mahsus Gazete'den 'Hey Girl'e kadar oldukça geniş bir çeşit skalasına sahip.

SALT Araştırma
Galata
SALT Araştırma, özellikle şehir ve tasarıma yoğunlaşan arşivinin yanı sıra Türkiye ve Dünya’nın farklı yerlerinden sanat, mimarlık ve tarih gibi başlıklar altındaki geniş arşivlere de ev sahipliği yapmakta. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ve cumhuriyetin 1990’lı yıllarından belge ve kaynaklara da ulaşabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kütüphanenin 1892’den kalma binası neo-klasik ve oryantalist mimarisiyle çalışmak için ayrı bir motivasyon kaynağı.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi
Üsküdar
Bu kütüphanede moda başta olmak üzere mimarlık, görsel sanatlar, tasarım, fotoğraf, müzik ve sinema gibi kreatif endüstriler içerisinde yer alan tüm disiplinlerle alakalı kaynak kitaplar ve sınırlı sayıdaki yayınları bulabilirsiniz. Pazartesi - Cuma saat 10:00 ile 17:30 arasında açık olan kütüphaneyi ziyaret etmek için 0216 554 0854 nolu telefonu arayarak ya da kutuphane@vakko.com.tr adresine e-posta göndererek randevu almanız gerekmekte.