Camaleonda yeniden doğuyor

29 Ocak 2021

B&B Italia, Mario Bellini'nin 1970 tasarımı Camaleonda modüler kanepesini sürdürülebilir materyallerle güncelliyor.

1970'lerden bu yana, Mario Bellini tarafından tasarlanan B&B Italia Camaleonda kanepe, kendine özgü yenilikçi kimliğini korurken aynı zamanda kullanıcılarının ihtiyaçlarına uyacak neredeyse sonsuz konfigürasyonlar oluşturmasına olanak tanıyor. Bu stil sahibi kanepe, 50 yıl sonra sürdürülebilir materyaller ile karşımıza çıkıyor.


B&B Italia Camaleonda, Mario Bellini’nin mimari ve tasarımı birleştirme arzusunu somutlaştıran yegane mobilya. Yer aldığı iç mekanın peyzajını dönüştürebilme kabiliyetiyle, bir kanepe olarak tasarlandığı kadar mimari bir unsur olması amaçlanmıştı. Bu bukalemun benzeri doğası- sürekli değişebilme yeteneği - kanepeye zamansız kalitesini veriyor. Modülerlik açısından sınırsız kombinasyonlar sunarken değişen zevk ve ihtiyaçlara uyum sağlar.


'Camaleonda, 1970 yılında iki kelimeyi karıştırarak icat ettiğim bir isim: Birincisi, etrafındaki ortama uyum sağlayabilen olağanüstü bir hayvanın adı, bukalemun (İtalyanca camaleonte) ve 'onda' kelimesi, dalga, bu, denizin ve çölün kıvrımına işaret etmek için kullanılıyor. Bu iki kelime de bu kanepenin şeklini ve işlevini anlatıyor. Tasarladığım tüm nesneler arasında Camaleonda, özgürlük duygusu açısından belki de en iyisi," diye açıklıyor Bellini.


Yeni model, orijinalinin estetiğini, boyutlarını, oranlarını ve konfigürasyon yeteneğinden ödün vermiyor; geometrik şekli, kapitone tasarımıyla kaplanmış daha da cömert bir poliüretan dolguya sahip. Modüllerin istendiğinde açılıp yeniden birleştirilmesine olanak tanıyan yenilikçi fonksiyon, bir kablo, kanca ve halka sistemi ile sağlanıyor.


Geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış tüm parçalarıyla, oturak, sırtlık ve kol dayama yerlerinin tabanları ahşap panellerden yapılmış. Tüm gövde ise FSC sertifikalı kayın ağacından ayakların üzerinde konumlanıyor.