COMME des GARÇONS’un incileri

07 Şubat 2020

Japon modaevinin tarihindeki ilk mücevher koleksiyonu unisex yaklaşımı ile öne çıkıyor.

İnci denilince akla ilk gelen şık ve zarif takılardır. Özellikle, Grace Kelly ile ikonik mücevherler arasına giren bu doğal taşlar şimdilerde Japon modaevi COMME des GARÇONS’un yaratıcı kreatif direktörü Rei Kawakubo’nun ellerinde başkalaşım geçiriyor.

Tarihindeki ilk mücevher koleksiyonu için Japon modaevi işini şansa bırakmak istememiş ve 127 yıldır inci mücevherler tasarlayan ve dünyanın en nadide incileri ile çalışan Kokichi Mikimoto ile birlikte çalışmış. Kapsül koleksiyonda Pasifik Okyanus’undan çıkan değerli incileri kullanan COMME des GARÇONS, erkek modasına incileri getirerek bir ilki de gerçekleştiriyor.


Koleksiyonun tanıtımı için açıklama yapan markanın başkanı Adrian Joffe incinin ve COMME des GARÇONS’un vizyonunun birbirleri ile örtüştüğünü dile getiriyor. “İnciler geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuruyor,” diyen Joffe markanın vizyonu için de aynısını dile getiriyor. Modern parçalar ile hem kadınların hem de erkeklerin moda zevklerine hitap etmeyi amaçlıyor.


Markanın kreatif direktörü Kawakubo ise kadınlar ile özdeşleşen incilerin erkekler için de muhteşem bir mücevher olduğu görüşünde. Kawakubo “Son zamanlarda erkeklerin de inciler ile ne kadar muhteşem olduğunu düşünüyordum. Köklü bir geçmişe sahip olan Mikimoto ile bu görüşümü paylaştığımda onlar da bunun ne kadar muhteşem bir fikir olduğunu düşündüler. Kuralları yıkarak yeni bir moda anlayışı yaratabiliriz,” şeklinde konuştu. Kawakubo aynı zamanda COMME des GARÇONS ve Mikimoto iş birliği 2022 yılına kadar devam edeceğini de duyurdu.  

İncilerin doğal güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan Kawakubo tasarımlarda gümüş kullanmayı tercih etmiş. Kolyelerde markanın adını kullanan tasarımcı incileri iç içe geçen zincirler ile birlikte düşünmüş ve hayata geçirmiş. Yeni koleksiyonun parçalarını COMME des GARÇONS’un Dover Street Market mağazalarında ve Mikimoto’nun Ginza mağazasında bulabilirsiniz.