COS’tan Bauhaus’un 100.yılına özel koleksiyon

15 Kasım 2019

Londra merkezli moda markası COS, tasarım okulu Bauhaus’un 100 yılı devirmesinin şerefine 13 parçalık bir kapsül koleksiyon hazırladı.


Düz hatlar, modern çizgiler ve fonksiyonellik ile anılan Bauhaus tasarım ekolü, gökdelenlerden grafik tasarıma, tasarımın dahil olduğu her alanı etkiledi.

Bir tasarım okulundan çok bir öğretiye dönüşen Bauhaus bu yıl 100.yaşını kutluyor. Mimarlık dahil birçok sanat disiplinini derinden etkileyen Bauhaus akımı modayı da etkisi altına alıyor. Bauhaus’un öğretilerini odak noktası olarak alan giyim markası COS, tasarım okulunun bir asırı geride bırakmasının şerefine 13 parçalık bir kapsül koleksiyona imza attı.

COS’un her yıl çıkardığı Archive Editions koleksiyonları altında tanıtılan bu özel kapsül koleksiyon altı erkek giyim, altı kadın giyim ve bir aksesuardan oluşuyor. Koleksiyon için kendi arşivlerine dönerek tasarım okulunun öğretilerine paralel koleksiyonları modernize eden COS, Bauhaus’un temel prensiplerini markanın modern ve fonksiyonel çizgisiyle buluşturuyor. Gri, kırık beyaz ve monokrom renk paletiyle dikkat çeken koleksiyonun keskin hatları ve geometrik formlar Bauhaus akımına bir saygı duruşu niteliğinde.

Düz hatlar, modern çizgiler ve fonksiyonellik ile anılan Bauhaus tasarım ekolü, gökdelenlerden grafik tasarıma, tasarımın dahil olduğu her alanı etkiledi. 1919 yılında Almanya'nın Weimar kentinde kurulan ve dünyanın en seçkin mimarlar ve sanatçılarını bir araya getiren Bauhaus akımının en temel prensibi ise "önce işlev sonra biçim" idi.

COS’un erkek giyim bölümünden Christophe Copin koleksiyon hakkında “Tasarım ne entelektüel ne de maddi bir mesele değil, medeni bir toplumdaki herkes için gerekli olan, yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır,” yorumunu yapıyor ve ekliyor “Tasarımlarda işlevsellikten uzaklaştıran herhangi bir dekorasyon unsuru bulamazsınız.”

COS’un Bauhaus akımından etkilenerek ortaya çıkardığı Archive Editions koleksiyonu dünya çapında seçili mağazalarda ve markanın online mağazasında satışta.