Daha Hafif Daha Hızlı

12 Kasım 2018

Apple, 30 Ekim’de yeni MacBook Air'den yeni Mac Mini'ye kadar yeni nesil ürünlerin tanıtımını yaptı. Aralarından en dikkat çekici olan ise kuşkusuz en fazla değişime uğrayanları iPad Pro'ydu.

"4K video kaydı yapabilen 12 megapiksellik bir arka kameraya sahip olan iPad Pro’da ayrıca daha geniş stereo ses için geliştirilmiş dört hoparlör bulunuyor."

Apple'ın 30 Ekim’deki etkinliğinde yeni ultra ince MacBook Air'den yeni Mac Mini'ye ve daha da güçlü iPad Pro'dan Apple Pencil’a kadar yenilenen ürünler tanıtıldı. Bunların aralarından üçüncü nesil tablet ise bugüne kadarki iPad üerinde yapılan en geniş kapsamlı değişiklere işaret ediyordu.

10.5 inçlik eski modelin yerine geçen yeni iPad Pro, 11 inç’lik ve tam ekranlı tasarımıyla, daha geniş ekrana sahip. 5.9 mm kalınlığında, daha ince ve yaklaşık 460 gr ağırlığıyla daha hafif. Yeni iPad Pro’nun 12.9 inç daha geniş ekranlı versiyonu da bulunmakta. Likit retina ekranı, ProMotion ve True Tone özellikleri ile geniş renk desteği ve en doğru renk görüntüsünü sağlıyor. Ekranın hemen üzerinde, gelişmiş Face ID'sine sahip TrueDepth kamera bulunuyor. Yeni iPhone'larda da bulunan A12X biyonik çip ile donatılan iPad Pro'nun tüm taşınabilir bilgisayarların yüzde 92'sinden daha iyi performans gösterdiği söylenmekte.

Yani versiyonla birlikte tanıtılan yeni Apple Pencil'da da kaleminizi kaybetme veya onu çok kullanışlı olmayan yollardan şarj etme konusundaki endişeler çözüm bulmuş. Yeni Apple kalemi, yeni iPad Pro’ya manyetik olarak takılabilmekte ve kablosuz olarak şarj edilebilmekte. Ayrıca Notes ve Photoshop gibi uygulamaları kullanırken araçlar arasında geçiş yapabilmeyi sağlayan yeni bir dokunma sensörüne sahip. Ayrıca, Apple Pencil ile ekrana dokunarak hemen cihazı uyandırıp, Notes'u açmasını sağlayabilirsiniz. Tek dezavantajı ise yeni Apple Pencil’ın sadece yeni iPad Pro ile uyumlu olması. Daha önceki jenerasyondan Apple Pencil’ınız yeni tabletle çalışmayacaktır ve yine aynı şekilde yeni sürüm Apple Pencil eski iPad'lerle çalışmayacaktır.

Diğer değişikliklerden bahsedecek olursak, 4K video kaydı yapabilen 12 megapiksellik bir arka kameraya sahip olan iPad Pro’da ayrıca daha geniş stereo ses için geliştirilmiş dört hoparlör bulunuyor. Lightning bağlantısının USB-C'ye çevirilmesi ise; iPhone'unuzu şarj edebilmenizin yanı sıra daha büyük bir ekrana bağlayabileceğiniz anlamına da geliyor. Bununla birlikte, kutudan çıkmadığı için bir USB-C dönüştürücü kablosunu ayrıca edinmeniz gerekmekte. Apple ayrıca kutudan kulaklık jakını da çıkarmış. Cihazın pil ömrü, 10 saate kadar sürekli kullanım sağlamakta. İPad Pro'yu potansiyel bir dizüstü bilgisayara çevirmek için, kolayca ayarlanabilen tam boyutlu bir klavye olan Smart Keyboard Folio da kapandığında iPad Pro'ya koruyucu bir kılıfa dönüşmekte.

Amerika’da 7 Kasım'da satışa çıkacak iPad’in Türkiye satış tarihi ile ilgili henüz bir bilgi yok.