Dijital devrimin moda ile kesişimi

14 Aralık 2020

Robotik terzilerden yapay zekâ danışmanlığına kadar farklı yenilikçi çözümler ile modada dijital çağ başladı.

2020 yılında, moda evleri ve markalar yeni normale hızlıca ayak uydurmak için adım atan sektörlerin başında geldi. Mağazalar ve lüks moda evleri bu sene butiklerine ağırlık vermek yerine dijital çağa uygun olarak çeşitli sosyal medya ağlarından ve yapay zekadan destek alarak bir nevi moda sektörünün önümüzdeki yıllarda izleyeceği yol haritasını çıkardılar. Modanın dijital devriminde öncü olan marka ve butikleri sizler için ele aldık.


P.E Nation

Sydney merkezli marka sürdürebilir yeni kayak koleksiyonu için deneme kabinlerinden ilhamla bir Instagram filtresi yayınladı. Filtre kullanıcılara hem yeni koleksiyonu üstlerinde görme hem de koleksiyonun parçalarını yakından inceleme şansı sunuyor. Filtrenin arkasında yer alan Alp manzarası eşliğinde markanın geri dönüştürülmüş materyallerden ürettiği retro esintili yeni koleksiyonunu deneme fırsatı bulanlar da evlerinden çıkmadan karlı yamaçlara bir yolculuğa çıkmış oluyorlar. Marka bu yenilikçi fikri Institute of Digital Fashion ile birlikte geliştirdi.


Gucci

İtalyan moda devi 2019'un Haziran ayında mobil uygulamasına artırılmış gerçekliği entegre ederek sektörde bir ilke imza atmıştı. Kullanıcılarına markanın ikonik GG logolu spor ayakkabılarını deneme fırsatı veren bu uygulama kısa zamanda 500 binden fazla kişi tarafından kullanıldı. Kullanıcılar uygulama sayesinde hem Gucci’nin spor ayakkabı koleksiyonundan kendilerine uygun modeli seçebiliyor hem de çektikleri fotoğrafı sosyal medya hesaplarından paylaşabiliyorlar.

 

Salvatore Ferragamo

Çevrimiçi alışveriş yapanların alırken en zorlandıkları parça kuşkusuz ki ayakkabı. Fakat Microsoft ile işbirliğine giden Salvatore Ferragamo kullanıcılarına eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Moda evinin artık klasikleşen Tramezza ayakkabısı için geliştirilen bu deneyim kullanıcıların ayak numaralarına ve zevklerine göre kişiselleştirmelerine olanak sağlıyor. Eğer kullanıcılar fazladan yardıma ihtiyaç duyarlarsa satış danışmanlarından çevrimiçi randevu da alabiliyorlar. Microsoft'un artırılmış gerçeklik bilgisayarı HoloLens 2 ile kullanıcılara yardım eden danışmanlar kişiselleştirilen ayakkabının üç boyutlu görüntüsünü de paylaşabiliyorlar.


Christian Dior

Christian Dior’un güzellik ve bakım departmanının o büyüleyici atmosferini artık evinizde de yaşayabilirsiniz. Sanal parfüm danışmanlığı programı sayesinde çevrimiçi olarak randevu aldıktan sonra, marka evinize küçük deneme boylarından oluşan bir set gönderiyor. Çevrimiçi hizmet veren danışmanlar ile hem kokuları denerken hem de size en uygun kokuyu seçme şansı buluyorsunuz. Marka ayrıca geçtiğimiz nisan ayında ilk sanal butiğini de açtı. Kullanıcılar evlerden modaevinin Paris’teki Avenue des Champs-Élysées butiğini gezebiliyor, videolar sayesinde markanın koleksiyonlarına göz atabiliyorlar.