Dolce&Gabbana’dan Roma’da yeni mağaza

26 Temmuz 2019

İtalyan moda devi Dolce&Gabbana Roma’da yeni açtığı mağaza ile şehrin kültürel geçmişini dijital freskler ile geleceğe taşıyor.


Roma deyince akla ilk gelen sembol yapılardan biri Vatikan’da yer alan Sistine Şapelidir. Şapelin tavanında yer alan ve 16. yüzyılın en önemli sanat eserlerinden olan Michelangelo’nun freskleri ise bu kutsal yapıya ruhunu veren özeliklerin başında gelir. 


İtalya’nın ruhunu en iyi yansıtanlardan biri olan modaevi Dolce&Gabbana Roma’da açtığı yeni mağazası ile köklerini yeniden keşfederken Sistine Şapeli’ne ve usta Michelangelo’ya saygı duruşunda bulunuyor. 800 metrekarelik alana sahip iki katlı mağaza, markanın kimliğinin yanı sıra şehirden ilham alan detaylarla donatılmış. Mağaza Roma şehrinin tarihindeki dönüm noktalarına odaklanarak birkaç farklı bölüm ile ziyaretçilerini ağırlıyor. 


Mağazanın kapısından adım attığınız anda sizi hiç ummadığınız bir ihtişam karşılıyor. Mağazanın duvarlarında ise Sistine Şapeli’nin fresklerini andıran dijital freskler göze çarpıyor. Her ne kadar Roma’nın bu önemli yapıtına gönderme yapsa da mağazadaki çizimler Michelangelo’ya değil onun eserlerinden esinlenen 18. yüzyıl ressamı Paul Troger’a ait. Bu barok dönemden fırlamış gibi duran bölüm ise mağazanın en ilginç bölümü değil. 


Dolce&Gabbana’nın “moda katedrali,” Roma İmparatorluğu’nun mühendislik ve mimarlık becerilerine bir övgü amacıyla 59 adet antik tarzda sütun barındırıyor. Mağaza girişindeki 22 metrelik bir açıklığı geçtiğinizde ise sizi altı metre yüksekliğindeki görkemli bir kubbe ile karşılıyor. Kubbenin iç yüzeyinde farklı renklerde el yapımı taş mozaikler bulunuyor. Zeminde de yer yer görebileceğiniz mozaikler ile Domenico Dolce ve Stefano Gabbana sizi Roma İmparatorluğu’nun kalbine davet ediyor. 


Dolce&Gabbana’nın yeni Roma mağazasının 16. yüzyıldan esinlenen bölümlerinde ise göze renkli mermerler ve gösterişli mobilyalar göze çarpıyor. Yüksek tavanları ve gün ışığını mağazanın içerisine dolduran tavan pencereleri ile mağazanın bu bölümleri el oyması ile şekillendirilmiş mermerleri ve mozaikleri ile ziyaretçilerine bir müzeye adım atmışlar hissi ile alışveriş yapma olanağı sağlıyor.