Dünyanın En İyi Restoranı Kapanma Kararı Aldı

12 Ocak 2023

Noma, kendinin daha iyi bir versiyonuna dönüşmek üzere 2014 sonunda kapılarını kapatıyor.

Pek çok harika alternatifin olduğu, yeme-içme gibi rekabetin yüksekten seyrettiği bir sektörde en prestijli yayınlar tarafından ‘dünyanın en iyi restoranı’ olarak nitelendirilmek kolay ulaşılabilecek bir mertebe değil. Noma, bunu başardı. Ancak, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 2003’te açıldığı günden bu yana namı gün günden büyüyüp bir ekol haline gelen restorandan bu kez farklı bir haber veriyoruz: Zira Noma, kendinin daha iyi bir versiyonuna dönüşmek üzere 2024 kışının  son sezonu olacağını duyurdu. 2021’de üçüncü Michelin yıldızını da alan restoranın kurucu ortaklarından ve baş şefi René Redzepi, websitelerinden haberi şöyle paylaştı:

 


‘Noma, 2025’te dev bir laboratuvar olarak geri dönecek. Gıdada yenilikler ve yeni lezzetler bulmaya odaklanacak bir test mutfağı olarak Noma’da bugüne kadarki tüm deneyimlerimizin meyvelerini çok daha geniş kapsamda toplayabileceğiz. Bu yeni evremizde kendimize, ‘öğrenmemiz gerekenler nedir, bunun için nerelere seyahat etmemiz gerekir’ sorularını daha da çok soracağız. Bu bağlamda daha fazla sayıda Noma pop-up restoran açacağız. Yeterli bilgi ve reçeteyi topladığımızda Kopenhag’da yine sezonluk bir yerimiz olacak. Misafirlerimizi yine ağırlayacağız ancak yalnızca bir restoran olmak finansal ve duygusal anlamda bizim için artık yeterli değil. Yeni fikir ve ürünler geliştirmeye odaklanacağız. Amacımız, sürdürülebilmesi mümkün bir organizasyona evrilebilmek. İki senedir hazırlığı içerisinde olduğumuz bu planı artık duyuruyoruz.’ 

New York Times’ın yorumuna göre, bilhassa 2012-2015 arasında şehirdeki pek çok üst segment restoranın birebir esinlendiği bir ekol haline gelen Noma, buna rağmen benzer kategorideki restoranlar gibi erişilmez bir yer gibi görünmemeyi de İskandinav sadeliği ile başarmıştı. İşte şimdi aynı mütevazı bakış açısından hareketle sahip olduğu yüksek sıfatları da bir kenara koyup yeni riskler almanın peşinde. İsminin yanındaki yeni 3.0 rakamı da anlaşılabilir çünkü 2018’de mutfaklarını yeni bir alana taşıdıklarında da 2.0 olarak kendilerini güncellemişlerdi. Tüm bunlardan hareketle Noma’nın 3.0 versiyonunun dünyaya neler katabileceğini merakla bekleyip göreceğiz.