Dünyanın önde gelen sanat fuarlarından Art Basel bu hafta açılıyor

07 Haziran 2019

İsviçre'nin fuarlarıyla ünlü küçük şehri Basel, önümüzdeki hafta sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden birine, Art Basel'a ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl 34 farklı ülkeden 290 galerinin ve 4000 sanatçının katıldığı prestijli fuar, 12 Haziran'da açılıyor. Messeplatz'daki fuar alanının yanı sıra büyük boyutu işlerin yer aldığı Unlimited'den ziyaretçileri şehrin içinde bir hazine avına çıkaran Parcours'a Art Basel'ın programında yine birçok heyecan verici etkinlik yer alıyor.

Fuar, geçtiğimiz yıl ünlü galerici David Zwirner'ın önerisi üzerine küçük çaplı galerilerin karşılayamayacak hale geldiği fuar ve taşıma masraflarını göz önünde bulunduran değişken fiyat modelini ilk kez bu edisyonda uygulamaya aldı. Uygulamanın genç ve heyecan verici sanatçıları yeniden fuarda koleksiyonerlerle buluşturması hedefleniyor.


Art Basel, geçtiğimiz hafta açıkladığı Global Guide isimli mobil uygulaması ile de fuara katılan tüm galerilerin yer aldığı bir rehber yarattığını açıkladı. Bu zamana kadar tüm katılımcı galerilerin adres ve iletişim bilgileriyle beraber, galerilerin bulunduğu şehrin haritasını, konaklama ve yeme içme önerilerini içeren uygulama ücretsiz olarak App Store ve Google Play'den indirilebiliyor.

Bu yıl, şehrin en görkemli otel Trois Rois'ya uğrayanlar, Gagosian Gallery'nin Jackson Pollock, Willem de Kooning ve Helen Frankanthaler gibi sanatçıların işlerinin de bulunduğu soyut dışavurumcu bir sergiye rastlayabilirler.