Hauser & Wirth Sanat Galerisi Sanal Gerçekliğe Yatırım Yapıyor

13 Nisan 2020

Hauser & Wirth, sanat fuarı planlayabilen, hatta konuk sanatçı programları yürütebilen sanal gerçeklik aracına büyük yatırım yapıyor.

“VR’ımız sanat fuarlarını yeniden tanımlayacak. İnternet kitapların yerini aldı mı? Hayır. Hiçbir şey bir sanat eseri deneyiminin yeri tutamaz.”

Dünyanın geri kalanı gibi, galeriler ve müzeler, eserlerini sergilemek için sanal alternatifler geliştiriyor. Önde gelen sanat galerisi Hauser & Wirth, yeni bir teknoloji ve araştırma bölümü olan ArtLab’i duyurarak köklü bir değişikliğin ilk adımını atıyor.

ArtLab’in ilk projesi, HWVR bu ayın sonlarında başlayacak ve kelimenin tam anlamıyla “geleceğin galerisinde” yer alacak bir sanal gerçeklik sergi modeli olacak. Bu model, Hauser & Wirth’ün Menorca’daki lokasyonunda yapılması planlanan serginin çevrimiçi bir ön gösterimi niteliğinde olacak. Luis Laplace tarafından tasarlanan Manorca lokasyonu ise gelecek yıl fiziki olarak açılacak.


Hause & Wirth’ün sanat ve teknolojinin kesiştiği noktalardaki projeleri araştıran yeni araştırma ve yenilik kolu tanımladığı ArtLab, daha fazla erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik de dahil olmak üzere sanat dünyasındaki en acil sorunlar için teknolojik çözümler oluşturmak üzere kuruldu.

Hauser & Wirth'ün #artforbetter girişiminin bir parçası olarak, ArtLab’de gerçekleşecek fuardaki eserlerin satışından elde edilen brüt kârın %10'u Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 Dayanışma Fonu'na bağışlanacak.


Ayrıca, ArtLab, Hauser & Wirth Los Angeles'ta sanatçılar ve ekipleri için, yeni teknolojinin tüm potansiyeliyle bağlantı kurmalarını ve onları keşfetmelerini sağlamak için davet ederek dijital bir konuk sanatçı programına ev sahipliği yapacak.

Teknolojinin nihayetinde bir sanat fuarına katılabileceğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda galerinin kurucu ortağı Wirth’in cevabı “hayır.” “VR’ımız sanat fuarlarını yeniden tanımlayacak. İnternet kitapların yerini aldı mı? Hayır. Hiçbir şey bir sanat eseri deneyiminin yeri tutamaz.” Çevrimiçi platformun ulaşacağı izleyici kitlesini genişlettiği için onu seviyorum,” diyerek ekliyor.