Heykeltraş Xavier Corberó’nun Labirent Evi

16 Kasım 2020

İki sene önce aramızdan ayrılan Katalan sanatçı Xavier Corberó’nun Barselona'daki 32 dönümlük mülkü, orta çağ esintili taş duvarın çevrelediği toplam dokuz binadan oluşan bir labirent.

İki sene önce aramızdan ayrılan Katalan sanatçı Xavier Corberó’nun Barselona'daki 32 dönümlük mülkü, orta çağ esintili taş duvarın çevrelediği toplam dokuz binadan oluşan bir labirent. Corberó'nun ikametgahı, hayatının 40 yılında kendine yer etmiş bir keşif alanı oldu. Bu destansı proje, Corberó'nun hayatının yarısından fazlasını için inşa ederek geçirdiği çarpıcı bir yapı.Corberó, oldukça büyük bir alanı kaplayan mülkün üzerine, stüdyolar, yaşam alanları, sanatçı rezidansları, galeri alanları ve bir yeraltı atölyesinden oluşan bir labirent oluşturarak önceden var olan ve harap olmuş dokuz endüstriyel yapıyı hayata döndürdü.
Sanki bir müzeymiş gibi, evin her yerinde Corberó'nun bazı anıtsal eserlerini yer alıyor. Bu parçalar genellikle mermer ve bazalttan oluşurken, eserler şimdi New York'ta The Met ve Londra'daki Victoria & Albert Müzesi de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen koleksiyonlarında sergileniyor.
Dış mekânda, vahşi çevre ve su kütleleri arasında komuta edici yapılar oluşturmak adına farklı yüksekliklerde istiflenen geometrik beton yapılar yer alıyor. Asma kapılı binaların arasında, yüzen basamaklar gibi ayrıntılar kontrast oluşturan kavisli kemerlerle çerçeveleniyor.Corberó, sanatsal yaratımlarının arkasındaki motivasyonun, eksantrik mirasıyla örneklediği bir “şiir” yaratmak olduğunu açıklıyor. Beton veya ahşabın engebeli dokularını mükemmel bir yaklaşımla vurgulayarak materyallerdeki gücünü ortaya koyuyor.

Corberó, beklenmedik şeylerin her zaman kapalı bir kapının ardında gizlendiği, fark edilmeyen bir köşeden çıktığı ya da havadan göründüğü bu yüce evde, kendi gibi sürrealist olan arkadaşı Salvador Dali’den esinlenmeler, şüphesiz yapının her bölümünde önemli bir rol oynuyor.