İlkbaharda Japonya: Ryukyu Adaları

06 Mayıs 2017

Turkuaz kıyılarında arkadaş canlısı deniz kaplumbağalarıyla karşılaşabileceğiniz cennetten bir parça: Ryukyu

"Burası elbette Japonya’nın muhteşem deniz mahsülü mutfağını kusursuz biçimde sunuyor size."

Ryukyu Adaları toplamda 55 adadan oluşuyor ve bu adalar 3 ana gruba ayrılmış: Amami, Okinawa ve Sakishima. Her biri Japonya’nın güneybatı kıyılarında, Tayvan’a yaklaşık 110 km uzaklıkta yer alıyor. Bu adaların kültürel anlamda oldukça zengin olmasının en büyük sebeplerinden biri çok eski bir krallığa ev sahipliği yapmış olmaları.

Seyahat rehberlerinin adaların en görkemlilerinden olarak gördüğü Kerama Takımadası, muhteşem bir dalış bölgesi olmanın dışında aynı zamanda balinaların Ocak-Mart arası uğrak noktası. Zamanın yavaş ve aheste aktığı Kerama’da alışılmışın dışında küçük köyler mevcut. Burası elbette Japonya’nın muhteşem deniz mahsülü mutfağını kusursuz biçimde sunuyor size.

Ryukyu Takımadası'nın ideal ziyaret dönemi ilkbahar ve sonbahar ayları. Eğer sahilleri yalnızca kendinize istiyorsanız kışın da gidebilirsiniz, tek fark suyun sıcaklığı olacaktır. Adalara ulaşmak için Tokyo’dan Okinawa Adası’na uçmanız gerekecek. Adalar arası dolaşım için buradaki vapurları ya da küçük uçakları kullanabilirsiniz. Tekneyle ya da buffalo taksisi adı verilen deniz araçlarıyla da adalar arası ulaşımı sağlamak oldukça keyifli.