İspanyol sanatçılardan tasarım harikası halılar

08 Eylül 2022

Jaime Hayon ve Claudia Valsells alışık oldukları sanat çerçevesinin dışına çıkarak Nanimarquina için renkli bir halı koleksiyonuna imza atıyor.

İspanyol sanatçılar Jaime Hayon ve Claudia Valsells, yüksek kalite ve tasarım halıları ile tanınan Nanimarquina için muhteşem bir koleksiyona imza attılar.

Hayon’un uzun süredir iş birliği içinde olduğu Nanimarquina ile olan birlikteliğinin bir uzantısı olan “Troupe” isimli koleksiyon, sanatçının imzası haline gelen ve mobilyadan tekstile birçok işinde karşımıza çıkan mizahi figürlere tekrar hayat veriyor.

Nötr bir arka planda yer alan hayal ürünü bu yaratıklar, Hayon’un elinden çıkan halılarda sanki uzayda yüzüyormuş gibi hissettiriyor. “Renk dengeyle ilgili, yemek pişirmek gibi. Her zaman doğru miktarı koymalısınız,” diyor Hayon Studio'nun kurucusu. El yapımı ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilen halılar yüzde yüz Yeni Zelanda yünü kullanılarak Nanimarquina'nın Hindistan ve Pakistan'daki atölyelerinde dokunmuş. 


 

Barselona merkezli ressam Valsells, dört tasarımı için Hayon’dan farklı bir yaklaşım benimseyerek çağdaş iç mekanlara övgü niteliğinde düzensiz renk bloklarını soyut dizayn ile birleştirmiş. “Tones” adı verilen koleksiyonunda İspanyol sanatçı bir dizi renk skalası ile melodik bir tasarım ortaya koyuyor.

“Tones koleksiyonunun renkleri, bir orkestradaki enstrümanlarından esinlenerek tasarlandı: tellerin kızarmış renkleri, nefesli çalgıların grileri ve mavileri ve perküsyonun koyu sarıları” diye açıklıyor Valsells tasarımlarını bir besteye benzetirken.Hayon’un tasarımlarının üretim sürecinden farklı olarak Valsells’in tasarımları “kilim” adı verilen farklı bir metot ile üretilmiş. Çok eski bir halı dokuma tekniği ile hayata geçirilen tasarımlar Afgan yünü kullanılarak üretilmiş.