Jean Paul Gaultier podyumlara veda etti

24 Ocak 2020

Cüretkâr tasarımları ile özellikle 90’lara damga vuran Fransız tasarımcı Jean Paul Gaultier 22 Ocak’ta gerçekleştirdiği Couture defilesi ile emekliye ayrıldı.


Moda efsanesi olarak çoktan adını unutulmalar arasında yazdıran Fransız moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier 22 Ocak’ta Paris’te gerçekleştirdiği Couture defilesi ile moda kariyerine son verdi. Moda dünyasında 50 yılı deviren Gaultier’in Théâtre du Châtelet’te gerçekleştirdiği defile bir kutlama havasında geçerken katılımcılara modacının dehasını son kez şahit olma olanağı sundu.


Efsanevi müzisyen Michael Jackson’ın kızı Paris Jackson’ın podyumda ilk defa podyumda yürüdüğü ve Boy George’un kısa bir canlı performans sunduğu defilede aynı zamanda Irina Shayk, Jourdan Dunn ve Bella Hadid gibi günümüz top modellerinin yanı sıra 80’lerin ve 90’ların popüler modelleri Khelfa, Karen Elson ve Estelle Lefébure de yerlerini aldı. 

Gaultier’in ikonikleşmiş görünümlerine de yer veren defilede eski ve yeniyi birleştirmeyi çok iyi başaran Fransız tasarımcı birbirinden farklı temalar sundu. Gotik bir cenaze töreninden büyülü bir çiçek bahçesine kadar farklı konseptleri son kez moda severler ile buluşturan Gaultier defilenin sonunda sahneyi bütün yakın arkadaşları ile paylaştı.


Kendi adıyla kurduğu markasıyla birçok ilki başaran, moda dünyasının şekillenmesinde büyük öneme sahip Fransız tasarımcı emekliye ayrılacağını geçtiğimiz hafta Twitter hesabından yaptı. 67 yaşındaki tasarımcı, hazır giyim konusunda istediğini elde ettiğini, bu yüzden emeklilik zamanını uzatmasına gerek olmadığını söyledi.

1952 yılında Paris'te bir banliyöde hayata gözlerini açan Jean Paul Gaultier, moda âşığı anneannesiyle olan yakın ilişkisi sayesinde küçük yaşta günlük kıyafetlere bile farklı bir gözle bakmasını sağladı. Elbise tasarımları için küçük taslaklar çizerek başladığı kariyerine hiç deneyimi olmamasına rağmen işe alındığı Pierre Cardin’de başladı. Modanın basmakalıp standartlarının dışına çıkan Gaultier, kendi ismini taşıyan modaevini kurmadan önce yedi yıl boyunca Hermés’in kreatif direktörlüğünü üstlendi.


1982’de kendi tasarım evinin temellerini atan Gaultier 2014 yılında hazır giyimden elini çekerek sadece couture’e odaklanacağını duyurdu. Tasarımları ile kırmızı halının vazgeçilemeyen tasarımcılarından birisi haline gelen Gaultier, Lady Gaga, Nicole Kidman ve Miley Cyrus gibi isimler için özel tasarladığı provokatif kıyafetler ile tasarım dehasının sınırlarını zorladı.


Fransız tasarımcının en unutulmaz “moda” anlarından birisi olan Madonna'nın Blonde Ambition turu sırasında 1990 tarihli ikonik “koni şeklindeki sutyen” Gaultier’i farklı bir noktaya taşıdı. Tasarımcı kısa süre önce cesur, punk esintili baskılar içeren bir koleksiyon oluşturmak için Supreme ile iş birliği yaptı.