Kadınlardan Ve Şiirin Gücünden Beslenen Yönetmen; Sara Colangelo

18 Mart 2019

Amerikalı yazar ve yönetmen Sara Colangelo yeni filminde kadınlardan ve şiirin gücünden bahsediyor.

Yeni filmi The Kindergarten Teacher, İngiltere sinemalarına hitap ederken, Amerikalı yazar ve yönetmen Sara Colangelo filmdeki kadınlardan ve şiirin gücünden bahsediyor. Colangelo, yönetmenliğini Nadav Lapid’in üstlendiği 2014 yapımı The Kindergarten Teacher’ı yeniden kurgulayıp izleyicilere sunmak konusunda biraz tereddütlüydü. Çünkü film henüz 5 yaşındayken müthiş bir üretim yeteneğine sahip, şair ruhlu, deyim yerindeyse adeta kelimelere takla attıran bir çocuğun hayatı hakkındaydı ve Colangelo duygu bütünlüğü bu kadar yoğun olan bir filmi izleyiciye geçirebilmenin ne kadar zor olduğunun farkındaydı. “Şiirin başarılı bir şekilde dramatize edilebileceğinden veya bir sinema ortamında gerçekten anlaşılabileceğinden emin değildim..¨ diyor ve ekliyor; ¨ Filmin nasıl tercüme edileceği ve izleyiciye çok entelektüel gelip gelmeyeceği konusunda endişelendim fakat aynı zamanda bunun bir kadının içsel yolculuğu ile ilgili olduğunu anladıkça, birdenbire heyecan verici buldum ve benimsedim¨. Daha sonra Colangelo filme hazırlanırken kendini Adrienne Rich, Louise Glück and Mary Oliver’ın şiirleri ile beslemeye başlıyor.

Colangelo için yazma sürecindeki dönüm noktası, Amerikalı şair Carl Sandburg tarafından yapılan bir alıntı: “Şiir, havada uçmak isteyen, karada yaşayan deniz hayvanlarının günlüğüdür. Şiir, bilinmeyen ve bilinmeyenlerin bariyerlerine ateş eden hecelerin araştırılmasıdır.¨ Colangelo için, bu sadece şiirin gücü hakkında harika bir betimleme değil, aynı zamanda kahramanı anlamanın anahtarı da oluyor. Filmin başrolünü üstlenen ise nefes kesici oyunculuğu ve deneyimi ile Maggie Gyllenhaal’dan başkası değil…
Filmde şiir yoluyla kendi dönüşümünü tamamlamaya çalışan ve şiir konusunda obsesif bir kadının yaşadığı zorluklara tanık oluyoruz. Şiirin genel olarak soyut olana yaptığı görünmez çağrıyı alan izleyici, filmin içine girmeyi başarıyor. Maggie Gyllenhaal’ın canlandırdığı Lisa karakterinin en ilgi çekici yönlerini ortaya çıkaran film yaratıcı açlığın tehlikelerinin olağanüstü bir çalışması gibi gözüküyor.