Karl Lagerfeld, LVMH’nin ödülü ile ölümsüzleşiyor

06 Eylül 2019

Uzun yıllardır genç tasarımcıları destekleyen LVMH, the Fondation Louis Vuitton’un özel ödülünün adını Karl Lagerfeld olarak değiştirdi.


LMVH'nin himayesinde 4 Eylül’de Paris’te gerçekleşen the Fondation Louis Vuitton’un Genç Moda Tasarımcıları Ödül Töreni bu yıl bir ilke imza attı. Bu seneye kadar “Special Prize” adı ile verilen ödül bu yılın başında hayatını kaybeden efsane tasarımcı Karl Lagerfeld’in anısına “Karl Lagerfeld Prize” adıyla takdim edildi.


Bu yılki ödül için 100'den fazla ülkeden 1.700'den fazla 40 yaşın altında aday başvuru yaptı. Mart ayında açıklanan finalistler arasından seçimi ise LVMH’nin yıldızlar geçidi jüri üyeleri yaptı. Ödülün jürisinde ise Maria Grazia Chiuri, Marc Jacobs, Nicolas Ghesquière, Jonathan Anderson, Kris Van Assche Clare Waight Keller ve Delphine Arnault bulunuyordu. 6. kez düzenlenen LVMH Prize’da Karl Lagerfeld ödülünü alan tasarımcı 150 bin Euro ve bir yıllık mentorluk programı kazandı.


Şubat ayında hayatını kaybeden Chanel ve Fendi’nin kreatif direktörlüğünü üstlenen Karl Lagerfeld, yıllarca dünya modasına en çok etki eden tasarımcıların başındaydı. Lagerfeld’in hayatını kaybetmesinin ardından moda dünyası, Lagerfeld’in anısını canlı tutmak adına birbiri arkasına etkinlikler düzenliyor. Son olarak, yıllarca Lagerfeld ile çalışmış ve yakın dostluk kurmuş olan Cara Delevingne, Kate Moss, Tommy Hilfiger, Lewis Hamilton, Alessandro Michele, Diane Kruger ve Amber Valletta gibi isimleri bir araya getiren Carine Roitfeld “The White Shirt Project” adını verdiği proje ile Lagerfeld’in anısını yaşatmaya devam ediyor.


Projeye katılan tasarımcılar, modeller, sanatçılar ve oyuncular bir araya gelerek Lagerfeld’in kendi ismini taşıyan markası için ikonik bir beyaz gömlek giyecekler. Lagerfeld’in uğurlu rakamı 7’den ilhamla gömleklerin her biri 77 adet çoğaltılacak ve her parça 777 euro etiket ile satışa sunulacak. Gömlek satışlarının tüm geliri, Paris Descartes Üniversitesi'ndeki tıbbi araştırmaları finanse eden Fransız yardım kuruluşu Sauver la Vie'ye bağışlanacak. Ayrıca bu ay gerçekleşecek olan Paris Moda Haftası’nda da gömlek tasarımları ilk kez moda severlerin beğenisine sunulacak.