Kore Mobilya Müzesi

29 Ocak 2021

Kore Mobilya Müzesi, Chyung Mi-Sook'un 2 bin parça antika Kore mobilyasından oluşan koleksiyonununa ev sahipliği yapan özel bir platform olarak 1993 yılında kuruldu.

Kore Mobilya Müzesi, kurucusu Chyung Mi-Sook'un 2 bin parça antika Kore mobilyasından oluşan koleksiyonunu barındırması için özel bir platform olarak 1993 yılında kuruldu. Müzenin kendisi de, Kore'nin dört bir yanından toplanan ve yerinde 10 hanok yapısına dönüştürülen parçalardan oluşan adeta bir koleksiyondur. Bunlar arasında Seul'deki Changgyeong Sarayı'ndan 1970'lerde yıkımından çıkarılan birimler ve Joseon hanedanının son imparatorunun eşi İmparatoriçe Sunjeong'un ikametgahı yer alıyor.


Müzenin görkemli, merkezi kompleksini oluşturan uzun hanok yapı, taş döşeli bir yolun sonunda yer alırken geniş çatısı, arkasındaki Bukhan Dağı'nın ormanlık tepelerini andıran karmaşası arasından öne çıkıyor. Patika, sivri çamların altında kıvrılıyor, kırmızı kabuğunun sıcak parıltısı binanın dalgalar gibi yükselen ve tepeye çıkan çamların dallarına yansıyor. Üzerinde Çince karakterler bulunan bir kemerin içinden, ana binadan damlayan sular ve alçak, çalılık çamların üzerindeki taş sütunlarla yükseltilmiş başka bir hanok projesi. Seongbuk-dong, Seul'ün gri apartmanları, avlu duvarlarının hemen ötesinde görülebiliyor.


Ahşap, taş, kağıt ve kiremit gibi materyallerle geleneksel yöntemlerin kullanıldığı özenli yapım çalışması 2007 yılında tamamlanıp 2011 yılında müze, randevu ile halka açmaya hazır hale geldi. Otomatik kapılar ve elektrikli lambalar, kafesli ahşap işleri gibi modern hayata dair her detay hanji kağıdı ile ustaca gizlenmiş.


İki sıra ahşap sütunun üzerinde yükselen, çamdan yüksek bir tavana sahip, geniş salonu, Joseon dönemi mimarisinin getirdiği görkemli oranları korumaya devam ediyor. Chyung, G20 dünya liderlerinin eşlerinin ve uluslararası ileri gelenlerin yanı sıra Güney Kore'nin başkanını burada yine kabul etmiş ve Temmuz 2014'te Xi Jinping ve eşi First Lady Peng Liyuan akşam yemeğinde ağırlamış.


Ana binanın bodrum katında pek çok girinti yer alıyor ve tek seferde 500 parçayı tek seferde sergileme kapasitesine sahip müzenin pek çok eseri yine burada ziyaretçilerle buluşuyor. Genç yaşlarından beri hevesli bir koleksiyoncu olan Chyung, birçok ailenin Seul'deki yeni dairelere taşındığı 1980'lerde, geleneksel evlerden parçaların çoğunu toplamış.


Müze, daha önce Chyung’un ebeveynlerine ait olan pek çok mobilyaya da koleksiyonunda yer veriyor. Kore Mobilya Müzesi’nin sıklıkla bilinen alternatif ismi de buradan geliyor: Eskiden Böyle Yaşardık.

Fotoğraflar: Rich Stapleton